Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod O knihovně Kultura a odborné akce Výstavy v Klementinu Přehled výstav - únor 2023

Přehled výstav - únor 2023

Ošklivé rukopisy Kříže z Telče (1434–1504) 
3. 2. - 19. 3. 2023

Tisková zpráva - Fotogalerie z vernisáže - Fotogalerie z výstavy

Středověké rukopisy uložené v Národní knihovně České republiky pocházejí z větší části až ze 14. a 15. století. Nejde o bohatě iluminované kodexy ze vzácného pergamenu, ale často o zběžně psané, neúhledné či dokonce „ošklivé“ papírové svazky. Výstava představí ty z nich, které prošly rukama jediného velmi aktivního písaře, Kříže z Telče. Ten opsal nebo opatřil poznámkami celkem více než 25000 stran s různorodými texty. Jde o vzácnou sbírku, která poskytuje jedinečné svědectví o středověkém myšlení a kultuře.

Komentované prohlídky výstavy se konají každou středu v 17 hodin. Začínají 8. února a poslední se koná 15. března.

Galerie Klementinum – Výstavní sál (vstup od Mariánského náměstí, vchod B2)
Út - ne 10.00 – 18.00 hod.
Vstup zdarma


Devět let s festivalem ilustrace LUSTR
1. 2. - 28. 3. 2023

Plakát - Tisková zpráva - Fotogalerie z vernisážeFotogalerie z výstavy

Festival ilustrace a komiksu LUSTR letos na podzim oslaví desáté narozeniny. V rámci výstavy v Klementinu budou mít diváci jedinečnou možnost vidět pohromadě ilustrované plakáty všech dosavadních ročníků festivalu, které mají na svědomí česká ilustrátorská esa jako Ilona Polanski, Juliána Chomová, Patrik Antczák, Maria Makeeva, Jakub Bachorík, Barbora Idesová, Michal Bačák a další. K vidění bude také výběr uměleckých tisků, které zazářily na festivalu v uplynulých letech. Výstava je prodejní.

Výstavní chodba v přízemí (vchod A)
Po - so 9.00 - 19.00 hod. 
Vstup na výstavu pouze s platným čtenářským průkazem NK nebo s platnou jednodenní vstupenkou v provozní době NK
Pro čtenáře NK vstup zdarma


Panelová výstava: Krása šlechtických exlibris a supralibros
1. 2. - 31. 3. 2023

Plakát

Panelová výstava představuje nejkrásnější a nejpozoruhodnější vlastnické značky šlechtických vlastníků knih. Kniha byla vždy specifickým druhem majetku a dodnes patří předmětům nejpůjčovanějším. Proto lidé své knihy osobitě označovali, snažili se tak chránit knihu před zloději či upozornit nesvědomitého vypůjčitele, komu by měl knihu vrátit. Díky tomu ještě po staletích nesou některé knihy jméno dávných čtenářů, kteří své vlastnictví dávali najevo majitelskými vpisky či vyšší formou – prostřednictvím supralibros nebo exlibris.
Panelová výstava je rozdělena do šesti částí. Počátky exlibris a supralibros v českých zemích popisují první výskyty tohoto nového fenoménu v počátcích české renesance. Část S korunou královskou představuje exlibris a supralibros příslušníků panujících dynastií. V některých případech máme na území ČR jejich celé knihovny, mnohdy se do našich sbírek dostaly ojedinělé svazky ze zahraničí. Část S mitrou a berlou poukazuje na knihovny klášterní, jejichž představitelé věnovali svým svazkům náležitou pozornost a též je zdobili majetnickými značkami. Část Chlouba rodu uvádí několik rozsáhlých a významných šlechtických knihoven, které vedle informační role měly zároveň reprezentovat význam a moc rodu. Řada velkých a důležitých knihoven se v minulosti rozpadla, rozplynula a jejich stopy nacházíme v jiných sbírkách, které vznikly později s jejich využitím. Některé z těchto knihoven popisuje část nazvaná Rozmetané pokladnice, zatímco část s názvem Zatoulané střípky upozorňuje na menší, mnohdy neznámé knihovny, jejichž majitelé je nechali ozdobit a označit svou identitou.
Exlibris a supralibros jsou předmětem evidence, průzkumu a identifikace společného projektu „Virtuální rekonstrukce rozptýlených provenienčně bohemikálních knižních celků“ konsorcia Národního muzea, Národní knihovny ČR a Národního památkového ústavu. Výstava „Krása šlechtických exlibris a supralibros“ byla instalována na státním zámku Konopiště v termínu 25.7.—25.9. 2022, autorsky i zapůjčenými exponáty se na ní podílely výše uvedené instituce a Vědecká knihovna v Olomouci.

Výstavní chodba - 1. patro (vchod A)
Po - so 9.00 - 19.00 hod. 
Vstup na výstavu pouze s platným čtenářským průkazem NK nebo s platnou jednodenní vstupenkou v provozní době NK
Pro čtenáře NK vstup zdarma


Knihovna? Národní!
9. 1. - 31. 3. 2023

Víte, co se stane, když knihovnu postihne záplava? Kolik fotbalových družstev by obsadili čeští knihovníci? A proč se dříve dávaly na knihy řetězy? Tyto i mnohé další otázky vám zodpoví zábavně naučná stezka Národní knihovny.

Výstavní chodba v přízemí (vchod A)
Po - so 9.00 - 19.00 hod. 
Vstup na výstavu pouze s platným čtenářským průkazem NK nebo s platnou jednodenní vstupenkou v provozní době NK
Pro čtenáře NK vstup zdarma


15.02.2023
Otevírací doba a vstupné

Výstavní chodby v přízemí a 1. patře (vchod A)
Po - so 9.00 - 19.00 hod. (v otevírací době NK)
jednodenní vstupenka 20 Kč
s platným čtenářským průkazem NK vstup zdarma

Galerie Klementinum (vchod B)
Út - ne 10.00–18.00
vstup volný

Kontakty

Národní knihovna ČR
Oddělení výstav
Klementinum 190
110 00 Praha 1
tel. 221663332, 221663427
exhibition@omega.nkp.cz

E-zpravodaj Facebook Twitter Instagram Youtube