Přehled výstav - leden 2014
Příběh slova, příběh myšlenky
15. 1. - 2. 3. 2014
Pozvánka - Leták - Tisková zpráva - Fotogalerie z vernisáže
Přestože řada z nás nečetla Jungmannův překlad Chateaubriandovy Ataly či Miltonova Ztraceného ráje, provází nás tyto knihy doslova na každém kroku. Cílem Jungmannova úsilí bylo dokázat, že český jazyk je rovnocenný s ostatními světovými jazyky, což dokládal právě na překladech zmíněných děl. V nich nacházíme češtinu, která významně ovlivnila náš dnešní jazyk i způsob myšlení. Svým výběrem propojil Jungmann skrze staletí život s Miltonem a Chateaubriandem. Všem třem je vlastní boj za svobodu, byť v různých dobách a podobách, ale vždy skrze jazyk. Výstava, kterou pořádá Národní knihovna ČR ve spolupráci s občanským sdružením Ontogenie kulturní centrum, poukazuje na spojitosti mezi těmito třemi autory a ptá se návštěvníka, jak on sám zakouší jejich vliv na sobě… Je kniha jen knihou, nebo je nástrojem, který může změnit myšlení lidí?
Galerie Klementinum – Výstavní sál (vstup od Mariánského náměstí, vchod B2)
Úterý – neděle: 10.30 - 18 hodin
Vstupné: dospělí 50 Kč, studenti, důchodci, skupiny nad 10 osob 40 Kč, děti 6-15 let 20 Kč, děti do 6 let zdarma.
Pod klenbou Matematického sálu
90 let činnosti Hudebního oddělení Národní knihovny ČR
21. 11. 2013 – 31. 1. 2014
Výstava pořádaná k 90. výročí založení samostatného hudebního oddělení v Národní knihovně ČR, jehož studovna je umístěna ve Starém matematickém sále Klementina. Představuje toto hudebně dokumentační pracoviště, které se vedle činností knihovnických zabývá též výzkumem a zpracováním historických hudebních pramenů. Prezentuje pestrý fond oddělení, jeho hudebně knihovnickou, metodickou a osvětovou činnost od jeho vzniku až po dnešní dny.
Výstavní chodba v přízemí, pondělí – sobota: 9 – 19 hodin
Českocírkevněslovanské písemnictví - cyrilometodějské dědictví v Čechách
11. 11. 2013 - 31. 1. 2014
Výstava, připravená k 1150. výročí příchodu sv. Konstantina - Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, prezentuje širší veřejnosti nepříliš známou druhou fázi cyrilometodějského díla v českém prostředí 10.-11. století, která plynule navázala na východisko velkomoravské. Formou ukázek rukopisů a popisu památek je představena podstatná část tohoto kulturního proudu – českocírkevněslovanské písemnictví. Vystaveny jsou i publikace Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i., který je spolu s Národní knihovnou ČR pořadatelem výstavy.
Předsálí Všeobecné studovny v přízemí, pondělí – sobota: 9 – 19 hodin
Partneři NK | Mediální partner NK ČR | |
---|---|---|
|