Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod Služby Jak najít Informační zdroje pro genealogy

Informační zdroje pro genealogy

Níže uvádíme stručný přehled zdrojů, které nabízí či zprostředkovává Národní knihovna ČR. Upozorňujeme, že Národní knihovna ČR rodokmeny nezpracovává, může vám ovšem při genealogickém bádání svými zdroji a dostupnou literaturou značně pomoci.

Pro využívání Národní digitální knihovny v plném rozsahu je třeba být registrovaným uživatelem Národní knihovny ČR či jiné spolupracující instituce. Pro přístup k databázi MyHeritage je třeba být registrovaným uživatelem Národní knihovny ČR. Registrovat se je možné i vzdáleně.

Digitální knihovny

Pátrat po předcích a jejich osudech můžete prostřednictvím Národní digitální knihovny. Zjistit co vše obsahuje, naučit se základní principy vyhledávání a praktickými ukázkami odhalit, jaká tajemství může skrývat dobový tisk – to vše nabídne webinář Jany Hrzinové (NK ČR) 20. dubna 2023 od 18 hod.

Genealogická databáze MyHeritageinformace a přihlášení (pouze pro registrované uživatele NK ČR)

  • jedna z největších genealogických databází
  • významný zdroj pro objevování, uchovávání a sdílení rodinné historie
  • zpřístupňuje rozsáhlou kolekci historických záznamů, fotografií a dalších zdrojů
  • k dispozici v českém jazykovém rozhraní

Informační zdroje

Základní archivní zdroje i genealogické databáze a informační zdroje, které nabízí či zprostředkovává Národní knihovna ČR představí Lenka Válková (NK ČR) na přednášce 30. března 2023 od 18 hod. Představíme vám stěžejní archivní zdroje, které jsou pro výzkum nezbytné, naučíme vás pátrat v dostupných seznamech obyvatel, vojáků, legionářů, studentů, emigrantů... Zjistíte, že i knihovna může být při vašem úsilí značně nápomocná. Vedle genealogických databází totiž nabízí informační základnu v podobě specializovaných monografií a občas dokáže strohá archivní data okrášlit nečekanými příběhy.

Genealogie pro každého

Cyklus přednášek pořádaný Národní knihovnou ČR v jarním běhu 2023. Pro osobní účast na přednášce je z důvodu omezené kapacity sálu nutné provést rezervaci, děkujeme za pochopení. Aktuální informace najdete webu a fb NK ČR.
Záznamy přednášek budou postupně zveřejněny na youtube NK ČR.

Doporučujeme

S konkrétní žádostí o pomoc při vlastním pátrání se můžete obrátit také na genealogickou komunitu např. Rodokmeny a genealogie nebo Genealogické fórum, Českou genealogickou a heraldickou společnost či jiné odborníky v oboru.

28.03.2023
E-zpravodaj Facebook Twitter Instagram Youtube