Národní knihovna České republiky

 • na webu
 • v katalogu
 • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod Digitální knihovna DNNT FAQ

FAQ


Co znamená Národní digitální knihovna - díla nedostupná na trhu?

V Národní digitální knihovně naleznete mezi díly nedostupnými na trhu pro online čtení plné texty knih vydaných na území České republiky do roku 2002, noviny a časopis pak do roku 2013.

Takto zpřístupněné dokumenty jsou dosud chráněné autorským zákonem (tj. neuplynulo 70 let od smrti jejich autorů) a nejsou dostupné na trhu.

Národní digitální knihovna zároveň obsahuje i plné texty dokumentů (knih, časopisů, novin atd.), které jsou z hlediska autorského práva tzv. volné (autorskoprávně již nechráněné). V NDK jsou tato díla označena jako “veřejná”.

Přístup k dílům nedostupným na trhu mají v  Národní digitální knihovně registrovaní čtenáři knihoven na základě smlouvy uzavřené mezi NK ČR a konkrétní knihovnou.  Díla nedostupná na trhu jsou v NDK je poskytována na základě licenční smlouvy Národní knihovny České republiky s kolektivními správci DILIA a OOA-S.

Národní digitální knihovna včetně děl nedostupných na trhu je dostupná na adrese https://ndk.cz

nahoru

Jak se můžu přihlásit do Národní digitální knihovny k dílům nedostupným na trhu?

Do Národní digitální knihovny se můžete přihlásit prostřednictvím:

 

Odkaz na přehled institucí s informaci, kterou cestu je potřeba při přihlášení zvolit, naleznete na úvodní stránce NDK.

nahoru

Nepodařilo se mi přihlásit se účtem mé instituce

Důvodů, proč se vám přihlášení do Národní digitální knihovny k dílům nedostupným na trhu nezdařilo, může být více:

 • chybně zadané přihlašovací jméno a heslo
 • skončila platnost vaší registrace v dané instituci
 • s vaším účtem jsou spojeny nějaké přestupky (neuhrazené poplatky, překročené lhůty pro vrácení vypůjčených dokumentů), které brání úspěšnému přihlášení
 • vaše registrace v dané instituci je platná a nejsou s ní spojeny žádné přestupky, ale zároveň vás vaše instituce neeviduje jako studenta či pedagoga (např. jste již v pozici absolventa konkrétní vysoké školy)

 

 

 

V prvním kroku vždy zkontrolujte, zda používáte aktuální přihlašovací jméno a heslo.


Ověřte si také, jestli jste při psaní uživatelského jména a hesla správně zadali např. malá/velká písmena, číslice, speciální znaky, které ve svém přihlašovacím jménu a hesle používáte.

V neposlední řadě se i podívejte, zda nemáte omylem např. zapnutou anglickou klávesnici nebo naopak vypnutou klávesnici numerickou.

Pokud jste si jisti, že se přihlašujete správnými údaji a problém může být někde jinde, např. v platnosti registrace či přestupcích spojených s vaším účtem, obraťte se na svou instituci a požádejte ji o ověření stavu vašeho čtenářského účtu.

 

Neúspěšné přihlášení přes eduID účtem NK ČR

nahoru

 

 

 

Moje instituce není při přihlášení v nabídce zapojených organizací

Nejprve kontaktujte administrátora identit ve své organizaci. Na stránkách NK ČR najdete seznam organizací, které mají do Národní digitální knihovny povolený přístup k dílům nedostupným na trhu

Informace pro knihovny, které by měly zájem zapojit se do NDK pro přístup k dílům nedostupným na trhu, jsou k dispozici na stránkách NK ČR.

nahoru


Národní digitální knihovna se dlouho načítá

Doporučujeme vyzkoušet následující kroky v případě, že při práci s Národní digitální knihovnou narazíte na technické problémy:

Obecně platí, že vzhledem k enormnímu počtu uživatelů může docházet k celkovému zpomalení systému a jeho delší odezvě. Zkuste tedy vždy nejprve chvíli vyčkat.

 1. Pokud stránka, kterou chcete zobrazit, neodpovídá déle než 10 sekund, obnovte ji klávesou F5 nebo příslušnou ikonou v prohlížeči, který používáte. Obnovení stačí provést jednou, není nutné ho opakovat s odstupem několika málo sekund. 

 2. Jestliže se vám zdá, že se systém nechová standardně či tak, jak byste očekávali, vymažte cache používaného prohlížeče (Chrome, Firefox, Edge, Safari - Mac, mobilní zařízení).

 3. Pokud ani jeden z výše popsaných kroků nepomohl a Národní digitální knihovna se vám stále načítá extrémně dlouho, kontaktujte uživatelskou podporu na adrese kramerius5@nkp.cz.

Upozorňujeme, že IP adresám, z nichž dochází ke strojovému vytěžování aplikace Národní digitální knihovny, hrozí dočasné či přímo trvalé zablokování.

Tento způsob “využívání“ aplikace nepovažujeme za seriózní vůči držitelům práv ani vůči ostatním zájemcům o přístup k digitalizovaným dokumentům.

 

nahoru

Proč není u některých dokumentů možnost z nich tisknout, stáhnout pdf nebo zobrazit přepis textu?

Národní digitální knihovna obsahuje dokumenty s různou mírou dostupnosti a nabídkou služeb:

 • veřejné
 • neveřejné
 • díla nedostupná na trhu

Po přihlášení účtem některé z institucí s povoleným přístupem můžete v Národní digitální knihovně online číst dokumenty, které patří mezi veřejná díla a díla nedostupná na trhu. Třetí skupinu dokumentů tvoří v NDK díla, která  jsou zde označena jako neveřejná. Přístup k takto označeným dokumentům nezískáte ani po přihlášení do NDK. Dostupné jsou pouze ze zabezpečených počítačů NK ČR.

U veřejných dokumentů najdete v levém panelu nad náhledy jednotlivých stránek ikony pro tisk, stažení v pdf nebo zobrazení přepisu textu. Tyto funkce jsou zablokované u dokumentů, které jsou označeny jako díla nedostupná na trhu. Tj. takové knihy, noviny, časopisy můžete pouze online číst.

Veřejné dílo s kompletní nabídkou pro tisk, stažení pdf nebo zobrazení přepisu textu:

NDK DNNT verejne


Dílo nedostupné na trhu, u něhož jsou tyto služby zablokované:

NDK DNNT funkce DNNT

 

Neveřejné dílo, které je dostupné pouze z počítačů NK ČR a tisk, uložení pdf a další služby jsou zablokované:NDK DNNT neverejne

 

 

U obálek vyhledaných dokumentů vidím různé zámečky. Znamená to, že se k nim nedostanu?

Zámečky najdete u dokumentů, které jsou dosud chráněny autorským zákonem. Barva zámečku indikuje způsob dostupnosti konkrétního dokumentu v Národní digitální knihovně.

Významy zámečků jsou následující:

NDK DNNT zamek neverejnedokumenty chráněné autorským zákonem, čtení je možné pouze z vybraných počítačů NK ČR, tyto dokumenty jsou v NDK také označené jako neveřejné
NDK DNNT zamek DNNT knihy vydané do roku 2002, periodika vydaná do roku 2013, které jsou zpřístupněné v režimu děl nedostupných na trhu), v  Národní digitální knihovně je můžete po přihlášení částečně číst online


Jsem přihlášený do NDK, ale nenačítají se mi jednotlivé digitalizované dokumenty

Pokud jste do NDK stále přihlášení, pak je možné, že po určité době neaktivity již vypršela platnost vašeho přihlášení, tzv. session. V takovém případě se jednotlivé digitalizované stránky již nezobrazují.

Zkuste nejprve řádně ukončit vaše přihlášení do NDK kliknutím na odkaz Odhlásit se v pravém horním rohu a následně se do NDK znovu přihlaste přes eduID nebo ID NDK.

17.01.2024
E-zpravodaj Facebook Twitter Instagram Youtube