Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod O knihovně Kultura a odborné akce Výstavy v Klementinu Přehled výstav - listopad 2020

Přehled výstav - listopad 2020

NK ČR je uzavřena od 22. října 2020 do odvolání z důvodu preventivních opatření souvisejících s šířením nákazy koronavirem (COVID-19). Od 22. října 2020 jsou zrušeny také kulturní akce v NK ČR, Zrcadlové kapli Klementina, Galerii Klementinum a pravidelné turistické prohlídky historických prostor Klementina. Děkujeme za pochopení.

Výstavy plánované do konce roku 2020 jsou po dobu uzavření NK odloženy.


Ex Oriente lux. Rudolf Dvořák, mezi Orientem a probuzením českého národa

Výstava, kterou připravil Orientální ústav AV ČR k výročí Rudolfa Dvořáka, prvního profesora orientalistiky na české Karlo-Ferdinandově univerzitě, arabisty, íránisty, turkologa a sinologa. Mezi Dvořákovými žáky byli budoucí univerzitní profesoři Rudolf Růžička a Felix Tauer, ale také Jaromír Borecký, ředitel univerzitní knihovny v Klementinu. Dvořák se zasloužil i o rozvoj egyptologie a klínopisných studií a podílel se na organizaci vědeckého života na univerzitě a v České akademii věd a umění. Byl autorem odborných i populárních překladů orientální poezie a filozofie. Jako přesvědčený vlastenec se celý život podílel na osvětové práci, přednášel širší veřejnosti a psal populární knihy a články. Aktivně se zapojil do projektu Ottova slovníku naučného jako autor, odborný redaktor a po nějaký čas i hlavní redaktor. Přátelil se s významnými postavami českého vědeckého a kulturního života své doby, mezi jinými s Vojtou Náprstkem, Jaroslavem Vrchlickým nebo T. G. Masarykem.
Výstava představí osobnost a dílo Rudolfa Dvořáka v dobových souvislostech prostřednictvím archivních dokumentů, dobové literatury a předmětů z jeho umělecké sbírky, dnes uložené v Náprstkově muzeu. Archivní materiály jsou také zajímavým svědectvím o české vědě a kultuře na přelomu 19. a 20. století.


Proměny venkovské architektury v 19. a 20. století v Čechách

Plakát k výstavě - Virtuální prohlídka výstavy - Krátký film z výstavy
Fotogalerie z výstavy

Výstava je realizována s podporou Ministerstva kultury ČR (NAKI II).
Více o projektu zde >>

Výstava zaznamenává dosavadní vývoj a současný stav venkovského stavitelství v dnešních krajích rozkládajících se z větší části na území Čech. Navazuje tak na předchozí expozice, které se věnovaly stejné tematice v rámci Moravy a Slezska rovněž s důrazem na 19. a 20. století.


14.07.2021
Otevírací doba a vstupné

Výstavní prostory NK ČR
Pondělí - sobota 9:00 - 19:00
Vstupné 10 Kč, uživatelé NK zdarma

Galerie Klementinum - Výstavní sál
Vstup od Mariánského náměstí, vchod B2
Úterý - neděle 10.30 - 18 hod.
Vstupné uvedeno u jednotlivých výstav
tel.: 221663489

Exponát měsíce

2020
leden únor březen

2019
říjen listopad prosinec

Kontakty

Národní knihovna ČR
Oddělení výstav
Klementinum 190
110 00 Praha 1
tel. 221663332, 221663427
exhibition@omega.nkp.cz

E-zpravodaj Facebook Twitter Instagram Youtube