Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod O knihovně Odborné činnosti Doplňování fondů Novinky z akvizice

Nové knižní přírůstky získané vý

Nové knižní přírůstky získané výměnou s ruskými partnerskými institucemi

Abstrakce v Rusku: XX století
(Abstrakcija v Rossii: XX vek. Tom 1,2. Sankt-Peterburg : Palace Editions, 2001)
Milovníky uměni jistě potěší dvoudílná encyklopedie abstraktního umění Ruska, kterou jsme získali výměnou s Ruskou národní knihovnou v Petrohradu. Tato publikace poskytuje ucelenou představu o různých směrech abstraktního umění Ruska v průběhu dvacátého století.
vymena1.jpg

Ve dvou krásně vydaných svazcích je uvedeno kolem 1.200 děl ruských umělců ze sbírek Ruského muzea v Petrohradu, v menší míře z Tret’jakovské galerii v Moskvě. Obrazy známých umělců jako je Kazimir Malevič, Vasilij Kandinskij, Michail Larionov a mnoho dalších jsou zařazeny v chronologické posloupnosti s uvedením krátkých životopisů na konci každého dílu.

 
 

Doba Djagileva
(Djagilev i jego epocha. Sankt-Peterburg : Palace Editiones, 2001)
Publikace, kterou nabízíme čtenářské pozornosti, je věnována ruskému umění konce XIX – začátku XX století. Tato doba se občas nazývá dobou Djagileva - mecenáše a znalce umění, organizátora známých Ruských sezón v Paříži.

vymena5.jpg vymena7.jpg

Velké množství ilustrací a textových informací poskytuje zajímavý a fascinující přehled o uměleckém kvasu na přelomu století v Rusku.

Koně v ruském umění

Milovníky koní a všeho co je s tímto krásným zvířetem spojené jistě zaujme následující titul :
Lošadi v russkom iskusstve. Sankt-Peterburg : Palace Editiones, 2001.

vymena4.jpg vymena4a.jpg
 

Velká encyklopedie Ruska

Díky výměně se Státní historickou knihovnou v Moskvě jsme získali první díl třicetisvazkové Velké ruské encyklopedii (Bol’šaja Rossijskaja enciklopedija : Moskva, 2004) .

vymena6.jpg

První svazek „Rusko“ je fundamentální encyklopedická publikace věnovaná přírodě, obyvatelstvu, ekonomice, dějinám, vědě, umění a současnosti Ruské Federace. Významné osobnosti vědy, kultury a politiky Ruska se zúčastnily příprav a vydání tohoto důležitého titulu.

vymena8.jpg


Mgr. Natálie Koníčková
 

07.09.2012
E-zpravodaj Facebook Twitter Instagram Youtube