Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod Služby EOD

Služba eBooks on Demand

Služba eBooks on Demand („elektronické knihy na objednávku“) – zkráceně EOD - umožňuje získat v elektronické podobě knihy z fondu NK ČR či Slovanské knihovny vydané v rozmezí let 1500 – 1900, které už nejsou chráněny autorským zákonem. Výstupním formátem EOD je PDF soubor, který umožňuje:

  • zobrazení a prohlížení e-knihy ve standardních softwarech (např. Adobe Acrobat Reader)
  • tisk jednotlivých stran dokumentu nebo celé e-knihy
  • kopírování obrázků a částí textu do jiných aplikací (např. textové editory)

Pokud to umožňuje kvalita předlohy, je provedeno optické rozpoznávání znaků (OCR). Pak lze v e-knize také vyhledávat pomocí fulltextu.


Jak EOD funguje?

Službu EOD může využít jakákoliv fyzická osoba starší než 18 let způsobilá k právním úkonům. Nemusí být přitom registrovaným čtenářem Národní knihovny ČR.

E-knihy získané prostřednictvím služby EOD smí být použity výhradně pro osobní potřebu a nekomerční účely. E-knihy vytvořené v rámci EOD jsou volně přístupné veřejnosti v  repozitáři UIBK Innsbruck.

V rámci EOD digitalizujeme vždy celou knihu. Pokud to nedovoluje fyzický stav knihy, nebo je-li zařazena do některého z digitalizačních projektů Národní knihovny ČR, máme právo objednávku odmítnout.

Poskytování služby EOD se řídí Obchodními podmínkami služby EOD a Ceníkem služby EOD.


Jak e-knihu získat?

  • Vyhledejte knihu v on-line katalogu NKC, STT či SLK a stiskněte tlačítko „EOD-objednat knihu“.
  • Vyplňte údaje o knize a zvolte způsob dodání, který Vám nejvíc vyhovuje: e-knihu můžete obdržet buď elektronicky (e-mailem Vám zašleme tzv. download link), nebo ji vypálíme na CD/DVD, a to Vám zašleme poštou, případně si je vyzvednete osobně v Národní knihovně.
  • Přijetí objednávky potvrdíme e-mailem a během 14 dnů knihu zdigitalizujeme. Poté budete vyzváni, abyste objednanou e-knihu uhradili. Platbu můžete provést jedním z následujících způsobů:

Po uhrazení příslušných poplatků obdržíte e-knihu.

Síť knihoven EOD

Do projektu eBooks on Demand je zapojena řada knihoven i jiných paměťových institucí z celé Evropy. Pokud knihu, kterou potřebujete, nenajdete ve fondech Národní knihovny ČR, zkuste prohledat souborný katalog EOD – třeba ji mají jinde.

09.03.2022
Knihy pro službu EOD můžete hledat v:
Kontakty

Národní knihovna ČR
Referenční centrum
Klementinum 190, Praha 1
eod@nkp.cz
tel.: 221 663 203

Evropský projekt EOD

Souborný katalog EOD

Projekt EOD

E-zpravodaj Facebook Twitter Instagram Youtube