Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod Slovanská knihovna Základní informace Aktuality

Aktuality

Na základě usnesení Vlády České republiky je od 22. října 2020 Slovanská knihovna pro veřejnost uzavřena až do odvolání. Sledujte prosím web Národní knihovny pro další informace.

Pravidla pro studium ve studovně Slovanské knihovny
- počet míst ke studiu je omezen, rozmístění je upraveno tak, aby byla zajištěna žádoucí vzdálenost mezi čtenáři
- studijní místo není nutné předem rezervovat
- u vstupu do studovny a u pultu služby je k dispozici prostředek pro dezinfekci rukou


 

Půjčovna i studovna Slovanské knihovny jsou od 4. srpna 2014 z důvodů rekonstrukce na dobu neurčitou přestěhovány do provizorních prostor. Přístupné jsou výtahem u zadního schodiště - 3. patro. Informace o dostupnosti a expedici dokumentů najdete zde. Všem uživatelům se omlouváme za zhoršené podmínky.

 

Rekonstrukce centrálního depozitáře v Hostivaři (CDH)

Úplné znepřístupnění části fondu Slovanské knihovny, která je uložena v CDH. více >>

 

depozitar7.jpg

 

POZOR! Změna pravidel pro absenční půjčování

Od 12. 8. 2019 dochází ke změně pravidel pro absenční půjčování. Z důvodu nutného zvýšení fyzické ochrany dokumentů z knihovního fondu je možné absenčně půjčovat pouze knihy, které vyšly od roku 1950 dále, a to jak české, tak zahraniční.

 


Ve středu 16. 9. 2020 proběhne od 17 hodin vernisáž výstavy „Na magistrále. Československá legie v Rusku jako literární inspirace“ věnované stému výročí zakončení tzv. sibiřské anabáze a vypravení posledního lodního transportu příslušníků československého vojska z Vladivostoku. Výstavu, která bude umístěna v chodbě před Všeobecnou studovnou, připravuje SK a Československá obec legionářská. Součástí programu vernisáže bude i předání Ceny Rudolfa Medka pro rok 2020, kterou předávají společně SK a spolek Ruská tradice. Letošními nositeli ceny budou vojenští historici, pracovníci Československé obce legionářské zodpovědní za přípravu a průběh projektu LEGIE 100 Jiří Charfreitag a Milan Mojžíš.
Pozvánka - Fotogalerie z vernisáže - Fotogalerie z výstavy


Nové publikace Slovanské knihovny

Z Lublaně přes Vídeň do Prahy: (Ivan Cankar a jeho současníci) = Iz Ljubljane preko Dunaja v Prago: (Ivan Cankar in njegovi sodobniki) / editorka Alenka Jensterle-Doležal

1. vyd. – Praha, 2020 – 270 s. – (Publikace Slovanské knihovny; 85) – ISBN 978-80-7050-722-3

Cena: 150,- Kč

Podrobnější informace


Upozornění:

V Přírůstcích odborné literatury bylo zpřístupněno nové číslo 3/2020. Obsahuje knihy zpracované v období červen 2020 - srpen 2020.


Slovanská knihovna je na Facebooku.

 

facebook.png

 

Rekonstrukce centrálního depozitáře v Hostivaři (CDH)

Od pondělí 13. listopadu 2017 dochází k úplnému znepřístupnění části fondu Slovanské knihovny, která je uložena v CDH.

Jde o tato oddělení:

bulharské (sign. B),

běloruské (K),

lužickosrbské (L),

makedonské (Mk),

polské – pouze starší fondy (P),

slovinské (S),

všeobecnosti, slovníky, encyklopedie (O)

a noviny vydané po roce 1945.

 

Tato část fondu bude nedostupná po celou dobu rekonstrukce hostivařského depozitáře. Nové přírůstky budou zůstávat v Klementinu a budou tedy k dispozici.

 

Změna registrace uživatelů Slovanské knihovny

Od 7. srpna 2017 probíhá postupné slučování registrace uživatelů Slovanské a Národní knihovny. S jedním platným průkazem za jeden registrační poplatek je možné využívat služby obou knihoven.

Vystavování čtenářských průkazů a sjednocování obou kont probíhá jednotně v Hale služeb, ve Slovanské knihovně pak dochází k aktivaci a nastavení místního konta na nový průkaz NK. Čtenářské průkazy se vystavují a prodlužují vždy na období jednoho roku. Stávající průkazy Slovanské knihovny lze využít ještě po celou dobu jejich platnosti.

Před sloučením kont je nutné dořešit všechny závazky vůči Slovanské knihovně, případně je převést na konto nově vytvořené.

Bližší informace přímo v půjčovně Slovanské knihovny.

 

Lukáš Babka

21.10.2020