Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod O knihovně Odborné činnosti Zpracování fondů Informativní materiály

iflasc98

IFLA '98

(Amsterdam, 16.8.-21.8.1998)

Zpráva ze služební cesty


Předkládají:PhDr. Bohdana Stoklasová a Mgr. Marie Balíková, obě OZF
 Další účastníci z NK: PhDr. Vojtěch Balík, ředitel NK; Mgr. Adolf Knoll, náměstek ředitele NK
Účel cesty:Přednést referáty Bilingual (English-Czech UDC Master Reference File on CD-ROM a UNIMARC in Czech Libraries, zúčastnit se jednání IFLA Standing Committee for Bibliography, zúčastnit se jednání dalších pracovních skupin a orgánů činných v oblasti jmenného i věcného zpracování a souvisejících oblastech, setkat se s kolegy ze zahraničních knihoven a projednat s nimi okruhy předjednané písemně, setkat se se zástupci OCLC a projednat s nimi zkušenosti obou stran se vzájemnou spoluprací a perspektivy další spolupráce, podle časových možností navštívit další přednášky a akce během konference.
Finanční zajištění:Bohdana Stoklasová - hrazeno z rozpočtu NK
 Marie Balíková
- hrazeno z grantu OSI-RLP (registrační a konferenční poplatky, ubytování)
- hrazeno z rozpočtu NK (cesta, diety).

Plnění účelu cesty - program

Referáty

Nejdůležitější částí naší cesty bylo naše aktivní působení na konferenci - tj. především přednesení dvou referátů: Bilingual (English-Czech UDC Master Reference File on CD-ROM a UNIMARC in Czech Libraries. Je poměrně těžké se prosadit s referátem do programu konference IFLA. Skutečnost, že NK byla v programu zastoupena dvěma referáty z oblasti jmenného i věcného zpracování fondů, přičemž o oba byla přímo požádána na předcházející konferenci IFLA, svědčí o tom, že zpracování fondů v NK je dnes na světové úrovni a naše zkušenost je zajímavá i v mezinárodním kontextu. Své vystoupení na konferenci IFLA jsme chápaly jako velkou výzvu a pečlivě jsme se na ně v NK připravily - od přípravy referátů, které bylo nutné zaslat ve značném předstihu kvůli prezentaci na serveru IFLANET http://www.ifla.org) až po přípravu vlastního vystoupení včetně prezentace v PowerPointu i nejobtížnější části vystoupení, kterou byla živá prezentace MDT. Oba naše příspěvky jsou přístupné na serveru IFLANET. Bilingual (English-Czech UDC Master Reference File on CD-ROM přes /www.ifla.org/IV/ifla64/104-158e.htm a UNIMARC in Czech Libraries přes www.ifla.org/IV/ifla64/079-161e.htm. [Na /www.ifla.org/IV/index.htm: lze nalézt i všechny další příspěvky z konference, program a další informace]. Oba příspěvky měly velmi pozitivní ohlas jak během bloků, v nichž odezněly, tak následně.

IFLA Standing Committee for Bibliography (B. Stoklasová)

Během konference proběhla dvě oficiálních jednání IFLA Standing Committee for Bibliography, jejímž jsem členem. Komise se zabývala především:

  • krátkodobými i dlouhodobými úkoly komise a jejich plněním
  • problematikou elektronických zdrojů v různých rovinách
  • přípravou konference ICNBS (International Conference on National Bibliographic Services)
  • přípravou programu pro další konference (Bangkok, Jeruzalém).

Mé informace o činnosti a výsledcích NK v oblasti národní bibliografie se setkaly stejně jako v loňském roce s velmi pozitivním ohlasem, komise projevila zájem o můj příspěvek na příštích konferencích. Z hlediska možnosti mého dalšího aktivního a plnohodnotného působení v komisi je závažnou komplikací limitovaný rozpočet NK, který neumožňuje jejím pracovníkům garantovat účast na konferenci IFLA. Mnoho úkolů komise je dlouhodobých, plnohodnotná účast znamená zapojení se do úkolů, které budou mít výstup na příští či přespříští konferenci IFLA.



Jmenné a věcné zpracování, bibliografie, standardy (B. Stoklasová, M. Balíková)

Během konference jsme navštívily v rámci časových možností téměř všechny bloky týkající se oblasti jmenného a věcného zpracování, bibliografie a standardů, ať již se jednalo o oficiální prezentace formou souhrnných informací v plénu, nebo o jednání pracovních skupin ke konkrétním otázkám. Protože jednání probíhala často paralelně, bylo výhodou, že jsme zde byly dvě a mohly se rozdělit. Důležité pro nás byly zejména informace o předpokládaném dalším vývoji v oblasti jmenného i věcného zpracování v mezinárodním kontextu, zejména

  • vývoj AACR2R,
  • objektově orientovaný přístup v oblasti bibliografického popisu, tj. zapracování čtyřvrstvého objektově-orientovaného modulu, který se soustřeďuje na dílo samé, nikoli fyzickou jednotku a je důležitý zejména s ohledem na nové druhy dokumentů (hlavně elektronických se všemi dimenzemi jejich přímé dostupnosti, internacionalizace a propojení)
  • vývoj formátů MARC a jejich vztah k metadatovým formátům
  • vývoj a vztah významných světových klasifikačních systémů i a předmětových selekčních jazyků
  • charakteristika holandského systému věcného zpracování
    • klasifikační systém BC (Basic Classification)
    • tezaurus GTT (Gemeenschappelijke Trefwoordenthesaurus)
  • aplikace LCSH v mezinárodním kontextu
    • reinstalace LSCH v British Library v r. 1995
    • podíl BL na programu kooperace
      • při vytváření standardů
      • při uplatnění větší míry řízenosti
      • při rozšíření stávajících rešeršních možností (důslednější aplikace hierarchických struktur, propojení LCSH a DDC...)
    • projekt aplikace formálních hesel u individuálních literárních děl
  • MDT v mezinárodním kontextu
    • aplikace MDT tezauru v ruské Státní technické knihovně ( Gosudarstvennaja Publičnaja Naučno-Techničeskaja Biblioteka (GPNTB)

    OCLC (B. Stoklasová)

    Během konference jsme se spolu s ředitelem a náměstkem NK zúčastnili

    • jednání s představiteli OCLC o současné spolupráci a perspektivách další spolupráce - zejména jsme projednávali možnosti spolupráce s dalšími českými knihovnami podílejícími se na přípravě ČNB, které ustanovily Konsorcium pro českou národní bibliografii. Jednali jsem o experimentu s dalšími službami OCLC kromě katalogizace (hlavně FirstSearch).
    • oficiální prezentace OCLC (programy, projekty, integrované prostředí). Během této velké oficiální prezentace byla opět velmi vyzdvižena úloha NK ČR, o významném postavení NK v aktivitách OCLC svědčí i pozvání zástupců NK na koktejl s velmi omezeným počtem účastníků u příležitosti uvítání nového presidenta OCLC.

    Setkání se zahraničními kolegy

    Velmi cenné bylo samozřejmě setkání se zahraničními kolegy. Ne vše lze projednat pomocí mailu - osobní setkání jsou nezastupitelná a velmi produktivní.

    Materiály

    Všechny materiály jsou na webu IFLANET, proto jsou ke zprávě připojeny pouze naše referáty.

    Závěr

    Je škoda, že finanční limity neumožňují pravidelnou účast více pracovníků na konferenci IFLA. Přicházíme tak o cennou možnost získat nejčerstvější informace, prezentovat v širokém mezinárodním kontextu své vlastní výsledky a setkat se s kolegy ze zahraničních knihoven.

    07.09.2012
    E-zpravodaj Facebook Twitter Instagram Youtube