Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod O knihovně Kultura a odborné akce Přednášky, besedy, akce Klementinum 190

Klementinum 190

Cyklus K190 nabízel od května 2016 do října 2017 každý měsíc kulturní akci pro širokou veřejnost (autorské čtení autorů českých i zahraničních, komorní koncert, tanec, dílnu tvůrčího psaní, slam poetry…). Vstup byl vždy volný.
K190 vzniklo s myšlenkou navázat na kulturní historii Klementina a vnést život do bývalé spojovací chodby v sousedství generálního ředitelství. V letních měsících se akce konaly na Révovém nádvoří Klementina.
Programovou náplň a její realizaci měla na starosti Jana Orlová.

Facebookový profil Klementinum 190 >>>
O projektu Klementinum 190 v pořadu Mozaika (Vltava) >>>
O projektu Klementinum 190 na Rádiu Wave >>>

 

Archiv akcí

Pozvánka

31.10. 17:00  Zasedací sál, 1. patro (vchod B2) - vstup volný
Workshop Recykliteratura s Vojtěchem Maškem - Fotogalerie >>
Recykliteratura je hra s obrazem a textem. Ozvuk surrealistických a dadaistických pokusů. Recykliteratura je hledáním překvapivých souvislostí, kontrastů a absurdit. Stejně tak je ale hledáním harmonie mezi scénou a jejím novým obsahem a neustálým pnutím mezi náhodným a promyšleným. V nejšťastnějších případech se rodí  obrázky, které čtenáře nebo diváka nutí domýšlet co jim předcházelo a co po nich bude následovat. Totéž se dá říct o samotné Recykliteratuře, která vznikla jako zábava na jedno letní odpoledne a její další život nemá přesně určený směr. Přestože se zformovaly pravidla a omezení, která definují formu, co se týká obsahu je široká krajina Recykliteratury stále otevřena. Svou existencí tato forma tvůrčího vyjádření zamlžuje autorství původních materiálů stejně jako těch, které vznikají. Obrazy, slova a věty jsou k dispozici k novým objevům často nečekaným a překvapivým. Autor je nejistý a jediným kriteriem pro zveřejnění je síla fragmentu, který byl poslepován z různých zdrojů textových i obrazových. Síla jednoduchého vtipu, zenové básně, groteskní situace, znepokojujícího dialogu nebo minimalistické repliky.

Pozvánka21.9. 18:00, Révové nádvoří Klementina - vstup volný
Mladí pražští autoři + Aljaž Koprivnikar - Fotogalerie >>
Představí se autoři ze skupiny Zlatoválky (Kristýna Machartová, Tereza Vejvodová, Vojtěch Vacek) a Bezejmenná generace (Petra Macháčková, Sára Zdarsová, Jiří Jakub Zévl). Jako host vystoupí slovinský básník a literární kritik Aljaž Koprivnikar, který žije napůl mezi Prahou a Lublaní.

Aljaž Koprivnikar je doktorandem na Ústavu východoevropských studií FF UK, básník a literární kritik. Zajímá se o umělecké a literární směry počátku 20. století, zvláště pak modernismus a avantgardy. V současnosti žije napůl mezi Prahou a Lublaní, ke kterým se často přidává i Berlin, a připravuje svůj básnický debut. Své básně publikoval v několika literárních časopisech a antologiích, jeho básně byly přeloženy do chorvatštiny, srbštiny, řečtiny, češtiny a němčiny. V současné době pracuje jako spoluředitel pražského Microfestivalu a jeden z organizátorů Mezinárodního literárního kritického sympozia ve Slovinsku.

Platforma Bezejmenná generace vznikla v roce 2013 pod názvem Mladí básníci pražští coby iniciativa několika studentů z gymnázia Budějovická. Díky společnému zájmu a záměru členů se sdružení spontánně rozrůstalo a do jeho řad se postupně přidalo několik desítek mladých tvůrců. Mezi jejich společné počiny patří vydání dvou sborníků, uspořádání multižánrového festivalu, roční cyklus workshopů tvůrčího psaní s hostujícími autory a řada vystoupení na autorských čteních napříč Českou republikou. Seskupení funguje především coby tvůrčí zázemí poskytující svým členům podporu a příležitosti ke sdílení a poskytlo prostor k rozvoji mladým autorům jako je Mattia Natale, Tomáš Vobořil, Jakub Caha, Jiří-Jakub Zévl, Barbora Zavadilová, Jan Sácký, Zee Murová, Mikuláš Trkal, David Stringbreaker, Jiří Ladislav Čech nebo Michaela Kašparová. Jeho členy spojuje především vášeň tvořit a být utvářeni, stejně jako rozvíjet zájem o literaturu mezi mladou generací.

Zlatoválky jsou malý literárně-kulturní festival fungující od roku 2011. Od té doby se v různých podobách odehrál více, než dvacetkrát. Složení účinkujících je proměnlivé, ale pevné jádro tvoří Ctibor Jindra, Vojtěch Vacek, nebo Kristýna Machartová. Na Zlatoválkách lze natrefit na autorské čtení, koncert, výstavu, performance a jiné formy umění od zpravidla nejmladší generace autorů.


Pozvánka

6. září 2017 v 18.00, Klementinum - Révové nádvoří - vstup volný
Svahilec bez přátel a bez přestávky - Fotogalerie >>
Hodinový zápas muže s mikrofonem. Křížení slam poetry, stand-upu, monodramatu a školení o bezpečnosti práce.

 

 

 

 

Pozvánka10. července 2017 v 16.00, Hostivař - venkovní prostory - vstup volný
10. července 2017 v 19.00, Klementinum - Révové nádvoří - vstup volný

ZMĚNA PROGRAMU: Mircea Dan Duta a Corina Oproae - Fotogalerie >>
Autorské čtení dvou rumunských básníků: Mircea Dan Duta píše plynně česky, Corina Oproae španělsky. Setkání výrazných osobností na Révovém nádvoří Národní knihovny.

 

 

 

Pozvánka16. června 2017 v 17.00, Zasedací sál, 1. patro (vchod B2) - vstup volný
Jiří Studený – Tvůrčí psaní jako nástroj motivace a sebereflexe - Fotogalerie >>
Kurz nabídne přehled základních metod tvůrčího psaní využitelných nejenom v oblasti osobních kreativních cílů (autorské, literární psaní), ale též v oblasti hlubší motivace a sebereflexe (motivační psaní), s nadsázkou charakterizované jako myšlení (vnímání, prožívání) na papíře. Psychických obsahů a motivačních struktur jedince se tímto způsobem dotýkáme jen nepřímo a odstupem, což zaručuje bezpečné pracovní (kreativní) prostředí. Kurz bude trvat přibližně 2,5 hodiny (v závislosti mimo jiné na počtu účastníků).

 

 

Pozvánka18. května 2017 v 16.00, CD Hostivař, Zasedací sál, IV. patro (č. dv. 403) - vstup volný
18. května 2017 v 19.00, Klementinum, Zasedací sál, 1. patro (vchod B2) - vstup volný
Jana Bodnárová – Z periférií - Fotogalerie >>
Autorské čtení slovenské spisovatelky a dramatičky doplněné její video poezií. Vstup volný.

 

 

 

 

Pozvánka24. dubna 2017 v 18.30 hod., bývalá spojovací chodba, 1. patro, vchod B - vstup volný
Hadry a drát - Fotogalerie >>
Petr Hruška čte básně i prózy z nových knih. 
Yvetta Ellerová dělá z básní písně a hraje na metalofon.

 

 

 


Pozvánka30. března 2017 v 17 hod., bývalá spojovací chodba, 1. patro, vchod B - vstup volný
Mirka Ábelová - Básničky pre domáce paničky - Fotogalerie >>
Autorské čtení slovenské básnířky z úspěšné sbírky "Básničky pre domáce paničky".

 

 

 

 


Pozvánka8. prosince 2016 v 18 hod., bývalá spojovací chodba, 1. patro, vchod B - vstup volný
Mezi řádky: Dialog tance a hudby - Fotogalerie >>
Lenka Kniha Bartůňková – současný tanec, Michal Turek - cello

V předvánočním čase vystoupí Lenka Kniha Bartůňková, choreografka, tanečnice a profesorka současného tance. Na cello jí bude doprovázet Michal Turek, zpěvák, instrumentalista a alternativní hudebník. “Zásadní je pro mne vycházet z osobního pohybového materiálu, který je úzce propojen s emocemi.” říká L. Bartůňková.

 

 

 

Pozvánka15. listopadu 2016 v 19 hod., Zasedací sál, 1. patro, vchod B - vstup volný
Tóny Bábelu malbou - Fotogalerie >>
Zuzana Michlerová - filmová a operní hudba, Vladimír Kiseljov - videoprojekce

V první části večera zazní filmová hudba za vizuálního doprovodu krátkých dokumentárních filmů, následovat bude závěrečná část z opery Bábel v instrumentální podobě. V kombinaci s orchestrálním demo snímkem vytvořeným Zuzanou Michlerovou zazní živě zpěv a housle (Monika Sommerová a Ondřej Novák). Hudbu z opery Bábel doprovodí video malíře a libretisty opery Vladimíra Kiseljova.

 

 

Pozvánka

13., 14. a 15. října 2016 v 18.30 hod., hlavní nádvoří Klementina - vstup volný
Tomáš Janypka - Obratník klauna
- Videozáznam z představení: 1 - 2 - 3
Srdečně zveme na další akci pilotního projektu Klementinum 190 – živé umění v Národní knihovně. Bude jím vystoupení Tomáše Janypky, které se ponese v duchu pohybového divadla. Na hlavním nádvoří Národní knihovny nám dá nahlédnout do disciplíny současného klaunství a představit jej v pro něj typicky minimalistickém aranžmá.

Tomáš Janypka vystoupí 13., 14. a 15.10. vždy od 18:30 do cca 19 hodin.

 

 

 

Pozvánka12. září 2016 v 19 hod., Révové nádvoří Klementina - vstup volný
Cermaque: Písně od srdce - Fotogalerie >>
Jakub Čermák (1986) je básník a písničkář, písničkář a básník. Sám tomu říká heavy soul. Věnuje se také natáčení hudebních videoklipů (pro Květy, Zrní nebo Hentai Corporation).

 

 Pozvánka

25. srpna 2016 v 19 hod., Révové nádvoří Klementina - vstup volný
Adam Borzič a Magdaléna Šipka: V uchu pne se strom, zvěř vychází ze záře - Fotogalerie >>
Básnický večer orfického zaříkávání, čarování a svádění s hudebním a tanečním doprovodem v podání básníka a publicisty Adama Borziče (*1978) a básnířky, teoložky a publicistky Magdalény Šipky (*1990).

 

 

 

 

Pozvánka

7. června 2016 v 19 hod., bývalá spojovací chodba, 1. patro, vchod B - vstup volný
Petr Váša / Fyzické básnictví - Fotogalerie >>

Základní myšlenkou fyzického básnictví je vytváření komplexního jazyka, osobního a univerzálního zároveň, originálně propojeného s tradicí. Na počátku to vypadalo jako hlasově-pohybová „animace“ textů v češtině, pak jako akční poezie vytvářená z trosek češtiny, latiny, světových jazyků a umělé řeči, pak jako „ozvučená pantomima“ s náznaky slov a bezprostřední reagování na zvuky a situaci v terénu („řeč světa“).
Hlavními inspiracemi fyzického básnictví jsou kromě každodenního života také dějiny různých uměleckých oborů, religionistika, psychologie a biologie. Jeho úplným prvopočátkem byly příležitostné žertovné recitace básně Lokomotivám se motají kola, hlasové a pohybové parodie na ruský futurismus, kterými Petr Váša bavil své publikum od roku 1985.

 

Pozvánka3. května 2016 v 19 hod., bývalá spojovací chodba, 1. patro, vchod B - vstup volný
František Kowolowski / Fragmenty teritorií - Fotogalerie >>

Performance bude tématizovat otázku transpozice textových, vizuálních a zvukových forem v jeden autonomní celek. Textová část bude odkazovat na problematiku tázání se po lidské pravdivosti a idejích a existenčních obsahů (Platon, truizmy, hesla). Hudební - zvuková složka bude reagovat na video performance s industriálním objektem. Jednotlivé složky se propojí improvizací jednotlivých aktérů v otevřenou strukturu slov, zvuků, performance a předmětů v jeden efemérní celek.
Vystoupí: Pavel Pohořelský: industriální nástroj, Dalibor Maňas: preparovaná kytara, Jaroslav Škvarna: kytara, František Kowolowski a Kristína Kašparová: performance.

05.03.2018
E-zpravodaj Facebook Twitter Instagram Youtube