Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - titulní strana Národní knihovna na BiblioConu 2024

Národní knihovna na BiblioConu 2024

Generální ředitel NK ČR Tomáš Foltýn a náměstkyně sekce Knihovní fondy a služby NK ČR Lenka Maixnerová aktivně reprezentovali Národní knihovnu ČR a české knihovnictví na německém knihovnickém kongresu BiblioCon 2024 v Hamburku.

Tomáš Foltýn představil v rámci vstupní sekce „Neue Strategien für große Bibliotheken“ novou strategii rozvoje Národní knihovny ČR na období 2024 – 2027. O tuto sekci a příspěvek byl velký zájem, kapacita sálu se záhy ukázala jako malá. Zajímavé bylo zejména srovnání se strategií rozvoje Státní knihovny v Berlíně, kterou prezentoval ředitel této knihovny Achim Bonte. Obě knihovny použily podobné participativní metody a dosáhly srovnatelných a smělých cílů rozvoje. Tento moment tak podpoří další propojení obou knihoven – vzájemné podrobnější představení strategií v Praze a Berlíně. Jde přece o "Knihovny odvedle".

Tomáš Foltýn byl zároveň jedním z pozvaných mluvčích pro zahájení oficiální recepce pořádané v prostorách Státní a univerzitní knihovny v Hamburku. Být na pódiu spolu s Sharon Memis (Generální tajemnicí IFLA) či Ernou Winters (Předsedkyní EBLIDA) byl skvělý zážitek.

Lenka Maixnerová prezentovala v rámci sekce „Wikimedia und Dialog mit Forschenden“ příspěvek o otevřených datech v prostředí Národní knihovny ČR a naše další plány ve spolupráci s wiki světem.

Kongres BiblioCon 2024 je skvělou příležitost seznámit se s rozvojem knihovnictví a informačních studií v německy mluvících zemí. Rozsah akce je velkolepý – více než 4 000 účastníků a řada skvělých přednášek. Pro Národní knihovnu ČR bylo potěšením být součástí této výjimečné odborné akce.

Fotogalerie >>

11.06.2024, HOLAN
E-zpravodaj Facebook Twitter Instagram Youtube