Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - archiv Aktuality 2017 Prohlášení ředitele Národní knihovny

Prohlášení ředitele Národní knihovny

Prohlášení k „rozpačitému“ článku v Lidových novinách

Národní knihovna České republiky se důrazně ohrazuje proti zavádějícím a nepravdivým informacím, které uvádí redaktorka Kateřina Menzelová v Lidových novinách v článku „Rozpačitá soutěž na digitální knihovnu“ o právě probíhajících výběrových řízeních v NK ČR, konkrétně zakázek s názvy „Datové úložiště a zařízení pro zálohování s deduplikací dat“ a „Zajištění udržitelnosti provozu Národní digitální knihovny“. Redaktorka Menzelová sděluje v článku informace neznámého původu a podsouvá čtenáři dojem čehosi nepatřičného.

Je třeba zdůraznit, že většina údajů o probíhajících veřejných zakázkách je veřejně nedostupná a členové výběrových komisí jsou vázáni mlčenlivostí.

Vedení Národní knihovny České republiky tedy nemůže v daném okamžiku vzhledem k  zákonné povinnosti poskytovat v této věci jakékoli informace ani podrobněji specifikovat konkrétní výhrady k článku redaktorky Menzelové, a to do té doby, než bude ukončeno zadávací řízení, aby nebyla ohrožena jeho nezávislost a transparentnost, a aby rovněž nebylo ohroženo čerpání financí z příslušného dotačního programu.

Vedení NK ČR deklaruje s plnou odpovědností, že v případě obou výběrových řízení nedošlo při jejich vypsání k porušení zákona a souvisejících předpisů. Po pravomocném skončení veškerých řízení bude formou tiskové zprávy podrobně informovat veřejnost o jejich průběhu a výsledcích.

PhDr. Petr Kroupa, pověřen řízením Národní knihovny ČR

13.02.2018, HOLAN
E-zpravodaj Facebook Twitter Instagram Youtube