Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - archiv Aktuality 2017 Mladí pražští autoři a Aljaž Koprivnikar

Mladí pražští autoři a Aljaž Koprivnikar

21.9. 18:00, Révové nádvoří Klementina - vstup volný

Představí se autoři ze skupiny Zlatoválky (Kristýna Machartová, Tereza Vejvodová, Vojtěch Vacek) a Bezejmenná generace (Petra Macháčková, Sára Zdarsová, Jiří Jakub Zévl). Jako host vystoupí slovinský básník a literární kritik Aljaž Koprivnikar, který žije napůl mezi Prahou a Lublaní.

Aljaž Koprivnikar je doktorandem na Ústavu východoevropských studií FF UK, básník a literární kritik. Zajímá se o umělecké a literární směry počátku 20. století, zvláště pak modernismus a avantgardy. V současnosti žije napůl mezi Prahou a Lublaní, ke kterým se často přidává i Berlin, a připravuje svůj básnický debut. Své básně publikoval v několika literárních časopisech a antologiích, jeho básně byly přeloženy do chorvatštiny, srbštiny, řečtiny, češtiny a němčiny. V současné době pracuje jako spoluředitel pražského Microfestivalu a jeden z organizátorů Mezinárodního literárního kritického sympozia ve Slovinsku.

Platforma Bezejmenná generace vznikla v roce 2013 pod názvem Mladí básníci pražští coby iniciativa několika studentů z gymnázia Budějovická. Díky společnému zájmu a záměru členů se sdružení spontánně rozrůstalo a do jeho řad se postupně přidalo několik desítek mladých tvůrců. Mezi jejich společné počiny patří vydání dvou sborníků, uspořádání multižánrového festivalu, roční cyklus workshopů tvůrčího psaní s hostujícími autory a řada vystoupení na autorských čteních napříč Českou republikou. Seskupení funguje především coby tvůrčí zázemí poskytující svým členům podporu a příležitosti ke sdílení a poskytlo prostor k rozvoji mladým autorům jako je Mattia Natale, Tomáš Vobořil, Jakub Caha, Jiří-Jakub Zévl, Barbora Zavadilová, Jan Sácký, Zee Murová, Mikuláš Trkal, David Stringbreaker, Jiří Ladislav Čech nebo Michaela Kašparová. Jeho členy spojuje především vášeň tvořit a být utvářeni, stejně jako rozvíjet zájem o literaturu mezi mladou generací.

Zlatoválky jsou malý literárně-kulturní festival fungující od roku 2011. Od té doby se v různých podobách odehrál více, než dvacetkrát. Složení účinkujících je proměnlivé, ale pevné jádro tvoří Ctibor Jindra, Vojtěch Vacek, nebo Kristýna Machartová. Na Zlatoválkách lze natrefit na autorské čtení, koncert, výstavu, performance a jiné formy umění od zpravidla nejmladší generace autorů.

Mladí pražští autoři a Aljaž Koprivnikar


13.02.2018, HOLAN
E-zpravodaj Facebook Twitter Instagram Youtube