Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - archiv Aktuality 2017 Letní festivaly na Révovém nádvoří

Letní festivaly na Révovém nádvoří

Klementinum, sídlo Národní knihovny České republiky, je známo především jako centrum výpůjček knih či nádherný barokní areál v centru Prahy. Návštěvníky bude Národní knihovna v průběhu letních měsíců lákat také na kulturní akce pod noční oblohou na nádherném Révovém nádvoří. Návštěvníci budou moci shlédnout koncerty klasické i populární hudby. Vystoupí například Kamil Střihavka, Jana Kratochvílová, Marián Vojto, Kryštof Lecián a řada dalších.

Národní knihovna není jen místem pro půjčování knih. „Již řadu let je patrné, jak se knihovny mění z klasických půjčoven na komunitní a kulturní centra. Naše knihovna není výjimkou. Jelikož je v létě knihovní provoz menší, rozhodli jsme se uspořádat více kulturních akcí. Novinkou jsou festivaly na Révovém nádvoří,“ říká Irena Maňáková, mluvčí Národní knihovny.  Festivaly jsou dva, jeden nese název Hudba pod hvězdami a druhý Léto v Klementinu. Na nich se představí hvězdy klasické i populární hudby, baletní soubory a činohra.

Sérii kulturních akcí na Révovém nádvoří zahájí už tuto sobotu violoncellový virtuóz Kryštof Lecián a Czech Metal Strings. Toto spojení hudebníků dokazuje, že i klasiku lze pojmout mnoha způsoby. Do svého repertoáru zařadili nejen klasiku, ale také současné populární hity například Michaela Jacksona.

Marián Vojtko představí známé songy z muzikálů Ples upírů či Fantom opery.

Révové nádvoří pražského Klementina bude dále hostit muzikál Romeo a Julie s hudbou skladatele Zdeňka Bartáka. Muzikál se s velkým úspěchem hrál i na zámku Hluboká nad Vltavou.

Milovníci činohry, přesněji řečeno komedie, nebudou ošizeni. Hra z pera otce konverzačních komedií Oscara Wilda s názvem Jak je důležité býti (s) Filipem je plná vtipu o svobodě, lásce i o nelehkém životě zhýralců a bohémů.

Mezi další úspěšné činoherní počiny patří nepochybně Commedia Finita, která je intimním vyprávěním o životě naší nejslavnější operní pěvkyně Emy Destinnové. Hra  vznikla před třiceti lety původně jako monodrama, jež bylo inspirováno na jedné straně dramatickým osudem jedné z nejslavnějších českých umělkyň, Emy Destinnové, ale v nemenší míře malostí prostředí, které ji obklopovalo. Jméno Destinn šlo kdysi světem a stávalo se heslem módních salonů, jménem vzácných druhů růží, jemných cigaret a vybraných bonbonů. Když politická šikana ukončila její kariéru, zpívala po českých městečkách v sálech, kde leckdy ani nezatopili.

Milovníci baletu si vychutnají světovou premiéru talentovaného souboru „A-Z“, který netradičním způsobem představí vznik baletu od francouzského Krále Slunce až po současnost, ale také  dílo Sergeje Prokofjeva Romeo a Julie. V hlavních rolích se představí Radka Příhodová a Adam Zvonař, sólisté mnichovského baletu.

Kamil Střihavka se proslavil hlavní rolí v muzikálu Jesus Christ Superstar a stále patří mezi naše přední zpěváky s originálním hlasovým projevem. V Klementinu se představí coby Kamil Střihavka & LEADERS“.

Mezi další protagonisty festivalu patří nezapomenutelná a nepřehlédnutelná Jana Kratochvílová, která na scéně populární hudby působí už řadu desetiletí.

Vstupenky na všechny akce na letním Révovém nádvoří získáte na portálu Ticketpro, v síti GoOut nebo přímo u agentury Musical Production.

13.02.2018, HOLAN
E-zpravodaj Facebook Twitter Instagram Youtube