Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - archiv Aktuality 2017 Klementinum slouží čtenářům 240 let

Klementinum slouží čtenářům 240 let

Národní knihovna České republiky připravuje výstavu s názvem To se Marii Terezii povedlo u příležitosti 240. výročí otevření klementinské knihovny pro veřejnost. Návštěvníci si budou moci prohlédnout originály dokumentů, například oznámení Josefa II. a Marie Terezie o ustavení veřejné knihovny či řád pro návštěvníky čítárny z listopadu 1785.

Na popud Františka Josefa hraběte Kinského vydala Marie Terezie 6. února 1777 dvorský dekret, kterým oficiálně potvrdila spojení čtyř velkých knihovních celků v novou, veřejnou c. k. Universitní knihovnu, jejímž sídlem se stalo Klementinum. Již na podzim 1777, tedy čtyři roky poté, co byl papežem zrušen jezuitský řád, mohla knihovna začít sloužit prvním návštěvníkům.

„Výstavou chceme připomenout významný akt, kdy Klementinum, které je centrem české vzdělanosti již od 14. století, bylo zpřístupněno pro širokou veřejnost a ne jen pro řádové bratry jezuitského řádu a univerzitní studenty,“ říká Petr Kroupa, ředitel Národní knihovny.

Výstava představí v Zrcadlové kapli Klementina originál vyhlášky Josefa II. a Marie Terezie o ustavení veřejné knihovny, plán přízemí Klementina z druhé poloviny 18. století, oznámení tehdejšího ředitele knihovny o otevření knihovny a provozu dvou veřejných čítáren a další dokumenty, které provázely zahájení provozu veřejné knihovny.

Zrcadlová kaple, Klementinum, vchod z Mariánského náměstí, Praha 1
9. 2. – 11. 2. 2017 od 10.00 – 18.00 hodin
Výstava je přístupná zdarma.

Pozvánka - Tisková zpráva - Fotogalerie z výstavy

07.04.2022, HOLAN
E-zpravodaj Facebook Twitter Instagram Youtube