Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - archiv Aktuality 2017 Jak Češi pomáhali budovat mladé Bulharsko

Jak Češi pomáhali budovat mladé Bulharsko

Přijďte se seznámit s dvacítkou nejvýznamnějších Čechů, kteří pomáhali od roku 1878 budovat nové Bulharsko. Panelová dokumentární výstava s názvem Bulharští Češi, která mapuje jejich životní osudy, proběhne od 19. 1. – 25. 2. ve Výstavní chodbě Národní knihovny v Praze.

Spolu s koncem rusko-turecké války v roce 1878 získalo Bulharsko opět svou svobodu a nezávislost. Mladý stát ale na úsvitu svého rozvoje neměl dost odborníků, které by odpovídali požadavkům doby, proto do země přijeli podnikaví a pokrokoví čeští specialisté: řemeslníci, pivovarníci i vysoce vzdělaní učitelé, inženýři, historici, malíři… Ti všichni pak položili základy velkých kulturních a hospodářských institucí ve vznikajícím slovanském státě. Mnozí Češi pak přijali cizí zemi, kde žili a tvořili, za svou druhou vlast a zůstali v ní navždy. A mladé Bulharsko je za to ctilo. Udělovalo jim vysoké řády a medaile, mnoho obcí, ulic, náměstí či škol nese jména těchto českých průkopníků.

Unikátní výstava vznikla ve spolupráci s Velvyslanectvím Bulharské republiky a Bulharským kulturním institutem a zahrnuje dokumenty z mnoha archivů a sbírek ze Sofie, Plovdivu, Varny atd.

Místo konání: Výstavní chodba, přízemí Klementina, vchod z Mariánského náměstí, Praha 1
Datum: 19. 1. – 25. 2. 2017, pondělí až sobota od 9.00 – 19.00 hodin

Fotogalerie z výstavy

13.02.2018, HOLAN
E-zpravodaj Facebook Twitter Instagram Youtube