Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - archiv Aktuality 2020 Zdigitalizovány první stovky fotografií ČTK

Zdigitalizovány první stovky fotografií ČTK

Národní knihovna zdigitalizovala první stovky fotografií z fotoarchivu ČTK. Pilotní fáze společného projektu měla za cíl ověřit organizační a technické zajištění procesů. Digitalizované snímky ČTK zpřístupňuje v rámci své online databáze fotobanka.ctk.cz, kde vznikla nová sekce Digitalizace ČTK&NK.

„Tato zkušební část potvrdila, že spolupráce funguje velmi dobře. Podařilo se vyřešit všechny hlavní výzvy projektu, a můžeme tak přejít do rutinního režimu,“ řekl generální ředitel Národní knihovny Martin Kocanda. „Digitalizace nespočívá pouze ve skenování fotografií. Zahrnuje i mnoho dalších úkonů, včetně přiřazení metadat k digitalizovaným fotoreportážím, čištění fotografií před skenováním i jejich uložení do nových obálek, které brání dalšímu znehodnocování originálních nosičů vlivem prostředí,“ doplnil generální ředitel ČTK Jiří Majstr.

Fotoarchiv ČTK obsahuje více než sedm milionů fotografických nosičů od přelomu 19. a 20. století do nedávné minulosti. Od přelomu tisíciletí pořizuje ČTK fotografie výlučně digitálně. Už od 90. let minulého století digitalizuje ČTK své snímky z archivu vlastními silami.

Na vytvoření společného projektu digitalizace fotoarchivu ČTK se Jiří Majstr a Martin Kocanda dohodli v březnu 2019. „Národní knihovna má špičkové digitální pracoviště, které vykazuje při digitalizaci našich fondů minimální chybovost. To byl jeden z důvodu, proč se ČTK rozhodla právě pro partnerství s námi,“ řekl Kocanda. Od konce minulého roku na něj ve prospěch Národní knihovny uvolnilo prostředky ministerstvo kultury.

Fotobanka ČTK je unikátním obrazovým zdrojem informací o významných politických, společenských, sportovních a kulturních událostech. Součástí dohody mezi oběma institucemi je také zpřístupnění digitalizovaných fotografií pro badatelské účely na půdě Národní knihovny.

28.05.2020, HOLAN
E-zpravodaj Facebook Twitter Instagram Youtube