Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - archiv Aktuality 2020 NK si připomíná Vítězslava Nezvala

NK si připomíná Vítězslava Nezvala

V úterý 26. května uplyne 120 let od narození významného představitele české meziválečné avantgardy a jednoho z největších českých básníků Vítězslava Nezvala. Národní knihovna se letos rozhodla toto výročí originálně připomenout.

Národní knihovna neplánuje žádné monstrózní akce: Na adrese www.nezval120.cz spustí v den básníkova narození jednoduchý web, který Nezvala představí všem generacím včetně té, jejíž čtenářský zájem se již upírá jiným směrem. Neaspiruje na to být reprezentativním rozcestníkem; jeho ambicí není víc než právě střídmá připomínka. Návštěvník tu najde Nezvalův životopis, přehled díla, stručný výběr fotografií, odkazy na audionahrávky jeho autorské recitace nebo na několik filmových záběrů dostupných na YouTube.

Web má rovněž interaktivní část: Zájemci budou mít možnost zanechat Mistrovi vzkaz či ocitovat pár svých nejmilejších veršů a také vyplnit kvíz o Nezvalově životě a díle. Za správné odpovědi nebudou získávat body, ale čokoládové indiánky, které básníkovi virtuálně položí na jeho stůl v kavárně Slávie. Web bude přístupný několik týdnů.

Ve výroční den básníkova narození také ředitel Národní knihovny dr. Martin Kocanda položí květiny na Nezvalův hrob na pražském Vyšehradě.

Národní knihovna cítí odpovědnost za udržování literární paměti české společnosti a v návaznosti na koncept kultury připomínání plánuje podobně reagovat také na kulatá výročí dalších velkých českých autorů. Tím následujícím bude v příštím roce náš jediný držitel Nobelovy ceny za literaturu Jaroslav Seifert.

03.06.2020, HOLAN
E-zpravodaj Facebook Twitter Instagram Youtube