Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod Služby Služby pro ... ISBN, ISMN, ISSN ISBN

16. ONIX pro knihy

ONIX je mezinárodní norma pro předávání informací o elektronických produktech v elektronické formě v knižním obchodu.

Norma ONIX byla vyvinuta a je spravována EDItEUR společně s Book Industry Study Group (USA) a Book Industry Communication (UK) a v současné době se používá v široké míře na celém světě. Trvalý rozvoj normy ONIX spravuje síť National Groups and International Steering Committee, kterou koordinuje EDItEUR. Poslední současnou verzí je verze 3.0.

Zkušenosti vydavatelů s používáním normy ONIX pro knihy prokázaly dvě důležité výhody pro obchod. Jako komunikační formát umožňuje předávat značný rozsah informací o produktu v dodavatelském řetězci ve standardní formě jak velkoobchodu, tak maloobchodu i distributorům.

Pro předávání informací v dodavatelském řetězci mezi partnery znamená norma ONIX pro knihy účinnější a rychlejší dostupnost informací o produktu pro uživatele bez nutnosti ručního zásahu a mnohem menším rizikem chyb.

Norma ONIX pro knihy byla převedena do formátu MARC21 Kongresovou knihovnou a do UNIMARC Britskou knihovnou. Používají ji některé národní knihovny k získání informací o produktu od vydavatelů pro účely katalogizace v knize (Cataloguing-in-Publication – CIP) nebo aby se usnadnila čtenářům práce v OPAC (Online Public Access Catalogues – online katalog pro čtenáře).

Další informace o ONIX na adrese:

EDItEUR
United House
North Road
London N7 9DP
United Kingdom
Tel.: +44 (0) 20 7503 6418
E-mail: info@editeur.org
URL: http://www.editeur.org

 

12.03.2019