Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod O knihovně Projekty a programy Národní aplikační projekty Národní aplikační projekty 2011

Národní aplikační projekty 2011

Národní projekty

Program Veřejné informační služby knihoven (VISK)
Všechny projekty v jednotlivých podprogramech jsou jednoleté. Tyto projekty se týkají podpory konkrétních činností knihoven v oblasti vzdělávání, provozu digitálních knihoven, produkce digitálních dat (retrospektivní konverze katalogů, digitalizace sbírek), provozu informačních portálů, přístupu k digitálním zdrojům a provozu Souborného katalogu ČR. Národní knihovna ČR se pravidelně účastní VISK za účelem podpory svých základních činností.

VISK 1
Koordinační centrum programu VISK
Odpovědný pracovník: Vít Richter
URL: http://visk.nkp.cz/

Koordinační centrum programu VISK zajišťovalo veškeré odborné, organizační a koordinační činnosti související s realizací celého programu VISK. V návaznosti na program VISK 3 byla zajištěna koordinace s Projektem internetizace knihoven, který realizuje Ministerstvo vnitra ČR.

Metodický pokyn pro výstavbu a rekonstrukci knihoven
Odpovědný pracovník: Vít Richter
URL: http://goo.gl/LDxhh

Jedním z cílů připravované Koncepce rozvoje knihoven ČR na léta 2011–2015 je podpora výstavby a rekonstrukcí knihoven v souladu s nejmodernějšími současnými trendy vyplývajícími z rozvoje informačních technologií a nových funkcí knihoven. Ve spolupráci s projektovou firmou Atrea byla zpracována první verze metodického pokynu pro výstavbu a rekonstrukci knihoven a zahájeno první kolo lektorování a připomínkového řízení.

VISK 2
Kurzy základní informační gramotnosti
Odpovědný pracovník: Eva Dostálková
URL: http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=04_Vzd/03_OV_Akce/01_kurzy.htm

V rámci kurzů získávají frekventanti znalosti a dovednosti v rozsahu European Computer Driving Licence jako minimálního standardu vzdělání v oblasti práce s informačními a komunikačními technologiemi i pokročilé kompetence v oblasti počítačové a informační gramotnosti.

VISK 3
PROKOP – nástroj pro kontrolu konzistence dat napříč knihovními systémy
Odpovědný pracovník: Tomáš Foltýn
URL: http://visk.nkp.cz/VISK3.htm

Cílem předloženého projektu bylo vytvoření analytického nástroje pro porovnávání a vyhledávání bibliografických záznamů a dat z jednotlivých knihovních systémů a systémů digitálních knihoven, které jsou používány v rámci širokého spektra českých knihoven. Kontroly konzistence záznamů doposud probíhaly zejména v jednotlivých systémech separátně. Změny ve vzájemně propojených systémech zatím kontrole a monitorování podrobeny nebyly. Klíčová prostředí, v nichž je vhodné duplicity a neshody v záznamech prověřovat, jsou v současné době elektronické katalogy a další knihovní báze, digitální knihovny a v poslední době i Registr digitalizace. Zásadní pro úspěšné řešení projektu je vznik sady nástrojů pro sběr a harvesting dat z výše uvedených bází a nástrojů. Data musí být následně unifikována na jednotný profil, který umožní prostřednictvím definovaných algoritmů vyhodnocovat kvalitu a unikátnost dat. Samotný nástroj Prokop se skládá z DB/FS pracovního prostoru, do kterého se budou sklízet data z jednotlivých systémů či databází. K nim přistupuje modul využívající jednotlivé JAVA aplikace či SQL procedury a dotazy do vyhledávacího systému. Výstupem je report o zjištění shod, rozdílů, chybějících dat apod., z něhož je možné získat i statistické informace o výsledcích porovnání. Uvedené výstupy poskytují informace o míře shody zadaných popisných polí (např. v %), počtu exemplářů k jednotlivým titulům, jednotlivých identifikátorech (např. čísla ČNB, ISSN, ISBN apod.), chybějících údajích dle zadaného popisného pole (např. chybějící údaj u xy), dostupnosti odkazu (např. nefunkční URL) a dalších problematických entitách.

VISK 4
Zabezpečení provozu a správy Digitální knihovny Národní knihovny ČR
Odpovědný pracovník: Jiří Polišenský
URL: http://visk.nkp.cz/VISK4.htm

I v kalendářním roce 2011 byly prostředky získané prostřednictvím dotačního programu VISK 4 použity na vývoj a správu nástrojů využívaných Národní knihovnou ČR a dalšími knihovnami ČR. Z prostředků projektu se hradila maitenance systému Kramerius 3, přes nějž je zpřístupněno rozsáhlé kulturní bohatství moderních knihovních fondů v rozsahu větším než 8 milionů stran, podpora nástroje Registr digitalizace a jeho interního vyhledávače FAST a systému Sirius. Vývojové aktivity byly spojeny zejména s digitální knihovnou Kramerius 4. Realizován byl konvertor datových struktur mezi kontejnerovým formátem METS a schématem FOxml, který je využíván repozitářem FEDORA, jenž tvoří základní stavební prvek uvedeného systému. Konvertor je samostatnou složkou administrativního menu, která zajišťuje rychlé načtení dat ve formátu METS (dle standardu definovaného Národní knihovnou ČR) a jejich transformaci do FOxml. Dále pokračovaly vývojové práce spojené s implementací schématu ALTOxml, a to zejména s ohledem na prezentování analyticky zpracovaných periodických titulů, kdy se zobrazují konkrétní články s logickými návaznostmi, v nichž se samozřejmě zvýrazňují vyhledané termíny. Dále bylo vypracováno propojení digitální knihovny Kramerius na sociální sítě (Google+, Facebook, Twitter), což otevře další možnosti marketingových aktivit zaměřených na koncové uživatele, kdy bude možné sdílet například nově importované dokumenty a jejich odkazy. Nutné byly i další práce spojené s rozvojem nástroje Sirius. Šlo o implementaci nových exportních modulů, modulů podporujících vytváření administrativních a technických metadat, konverzních nástrojů pro obrazové soubory či separátního modulu umožňujícího analytické zpracování dokumentů včetně pořadí čtení. K Registru digitalizace bylo připraveno rozhraní na připojení nástroje Prokop, který by měl kontrolovat konzistenci dat napříč knihovními systémy, porovnávat záznamy a případně hlásit chybné údaje. Tento nástroj byl vyvinut v rámci separátního projektu financovaného z programu VISK 3, přičemž z dotačního programu VISK 4 bylo financováno jeho připojení na Registr digitalizace. Samotný vývoj Registru digitalizace byl financován prostřednictvím dodatečně podaného projektu v tomtéž programu.

Registr digitalizace.cz – nástroj pro minimalizaci duplicitního zpracování digitálních dokumentů
Odpovědný pracovník: Tomáš Foltýn
URL: http://visk.nkp.cz/VISK4.htm

V roce 2011 bylo plánováno zahájení hromadné digitalizace v rámci projektu IOP – Vytvoření Národní digitální knihovny. Současně s tím byly připravovány poměrně rozsáhlé projekty digitalizace regionálních knihoven. Tato skutečnost znamenala mnohem větší nároky na koordinaci procesu digitalizace, zejména s ohledem na výběr digitalizovaných dokumentů a předcházení duplicitního zpracování identických dokumentů. Registr digitalizace se tak stal klíčovým nástrojem, který využívají téměř všechna digitalizační pracoviště za účelem zefektivnění práce jednotlivých institucí s tímto systémem a usnadnění komunikace s ostatními systémy. S ohledem na výše uvedené skutečnosti byl podán samostatný vývojový projekt pro potřeby zefektivnění fungování Registru digitalizace, v jehož rámci byly v roce 2011 realizovány následující úpravy:

  • vývoj rozhraní pro zobrazování předloh a digitálních objektů pocházejících z více knihoven, slučování záznamů v zobrazování a linkování na ostatní systémy,
  • zpracování metodiky uživatelských přístupů do Registru digitalizace (případná registrace knihoven pro spolupráci); vývoj formulářů pro zadávání záznamů do Registru digitalizace z různorodých knihovních katalogů,
  • rozšíření propojení do systému ALEPH; rozšíření dotazování pro podávání dalších formátů dat,
  • rozšíření již vytvořených modulů pro sklízení informací o digitálních objektech o další funkce, např. vkládání náhledů, podpora více formátů, jednoznačná identifikace digitalizovaných dokumentů,
  • federování vyhledávaných dotazů do dalších „public“ zdrojů (např. projekty ONB či BSB),
  • vývoj výstupních formulářů evidujících jednotlivé zdroje financování digitalizačních aktivit.

VISK 5
Retrospektivní konverze katalogů Národní knihovny České republiky (Generální katalog Univerzálního knihovního fondu I, Generální katalog Slovanské knihovny – staré tisky)
Odpovědný pracovník: Nataša Mikšovská 

Byl proveden předvýběr a příprava 61 000 záznamů tisků pro další zpracování z Generálního katalogu Univerzálního knihovního fondu I. Bylo dokončeno přidělování příznaků záznamům naskenovaných katalogů Slovanské knihovny (Generální katalog, katalog Ruského zahraničního historického archivu). Zpracováno bylo 27 000 záznamů z Generálního katalogu UKF I. Dále bylo zpracováno 2 240 záznamů převážně starých tisků z Generálního katalogu SK a 160 záznamů kalendářů z katalogu RZIA.

Rekatalogizace starých tisků uložených v Oddělení rukopisů a starých tisků Národní knihovny České republiky
Odpovědný pracovník: Alena Smítková

Byly aktualizovány záznamy z Generálního katalogu I s knihou v ruce. Do jednotné báze STT, bylo v roce 2011 doplněno 5 400 nových záznamů.

VISK 6
Digitalizace historických dokumentů Národní knihovny ČR 2010
Odpovědný pracovník: Zdeněk Uhlíř
URL: http://www.manuscriptorium.eu

V roce 2011 bylo v rámci VISK 6 z fondu Národní knihovny ČR zdigitalizováno 96 dokumentů (tj. 42 538 stran).

Digitalizace vybraných historických rukopisných hudebnin ze sbírky kantorského rodu Strachotů
Odpovědný pracovník: Šárka Handlová
URL: http://www.manuscriptorium.eu

 V roce 2011 bylo v rámci VISK 6 z fondu Hudebního oddělení Národní knihovny ČR zdigitalizováno 48 dokumentů.

VISK 7
Konzervační ošetření ohrožených dokumentů, reformátovaných v podprogramu VISK 7
Odpovědný pracovník: Jiří Polišenský
URL: http://kramerius.nkp.cz

Národní knihovna ČR získala dotaci na projekt vytvoření Národní digitální knihovny, proto v roce 2011 již nezahrnula kompletní reformátování do projektu. Formou spoluúčasti se však pokračovalo v reformátování zvlášť ohrožených dokumentů a skenování starších mikrofilmů. Celkem bylo naskenováno 39 689 stran. Zásadní činností projektu bylo zaměření na konzervaci a ošetření reformátovaných dokumentů. V rámci technické podpory pro paměťové instituce bylo vyrobeno 1 624 ochranných obalů z lepenky archivních kvalit; pro dříve reformátované dokumenty z fondu NK ČR bylo vyrobeno 5 706 ochranných obalů. Proběhlo testování unikátní metody odkyselování – Papersave. Díky tomu bylo odkyseleno 123 svazků (301 kg) dokumentů nejvíce ohrožených degradací kyselým rozpadem papírového nosiče. Proběhly opravy plotru Kasemake 503A a hybridní kamery Proserv Dual Profi+. Byl uhrazen roční poplatek ve výši 2 200 € pro prestižní program EROMM – European Register of Microform and Digital Masters, v němž je Národní knihovna ČR zastupující institucí pro Českou republiku.

Analytické zpracování vybraných periodických titulů z fondů Národní knihovny ČR
Odpovědný pracovník: Jiří Polišenský
URL: http://kramerius.nkp.cz

Projekt byl zaměřen na digitalizaci periodických titulů a následné analytické zpracování těchto titulů až na úroveň článků. Pro proces zpracování byly vybrány tituly, u nichž nebylo možné získat digitální záznam a analytický popis jiným způsobem, např. spoluprací se subjekty specializujícími se na oblast monitoringu tisku a analýzu médií (např. Anopress, Newton Media) nebo přebíráním kopií elektronických dokumentů přímo z vydavatelství. Celkem bylo zpracováno 70 126 stran dokumentů.

VISK 8
Zajištění provozu Jednotné informační brány v celonárodním měřítku, zpřístupnění informačních zdrojů Národní knihovny České republiky a českých webových zdrojů
Odpovědný pracovník: Bohdana Stoklasová
URL: http://www.jib.cz, http://info.jib.cz

Byla rozšířena nabídka zdrojů. Významným přínosem pro uživatele bylo rozšíření možností autentizace k licencovaným zdrojům NK ČR pomocí Shibboleth. V roce 2011 byly v rámci JIB integrovány různé zdroje zachycující články publikované v českých periodikách a přepis rozhlasového a televizního zpracování. Kromě metadat a náhledů jsou k dispozici i plné texty.

Multilicenční zpřístupnění českých elektronických informačních zdrojů v roce 2011
Odpovědný pracovník: Hana Nová
URL: http://visk.nkp.cz/VISK8A.htm

V rámci řešení projektu je zajištěno pokračování služby přístupu do českých plnotextových databází firmy Anopress (Mediální a Vědomostní) a databáze právních informací ASPI firmy WoltersKluwer. Do projektu se zapojilo 57 knihoven.

VISK 9
Rozvoj CASLIN Souborného katalogu ČR
Odpovědný pracovník: Eva Svobodová
URL: http://skc.nkp.cz  nebo http://www.caslin.cz

Na konci roku 2011 obsahovala báze Souborného katalogu ČR 4 775 992 záznamů (což je o cca půl milionu záznamů více než v roce 2010). Z toho bylo 149 600 seriálů, 95 000 starých tisků, 259 800 speciálních druhů dokumentů. Webové stránky SK ČR navštívilo v roce 2011 průměrně 41 800 uživatelů měsíčně, což je cca o 5 000 uživatelů měsíčně více než v roce 2010. K 31. 12. 2011 bylo v prostředí SK ČR odesláno 7 528 objednávek MVS. V rámci zlepšování služeb uživatelům bylo cca 8 900 dalších záznamů obohaceno připojením digitálních kopií do záznamu. (Nyní je propojeno s digitálními kopiemi celkem 26 710 záznamů.) Nadále jsou k záznamům v SK ČR připojovány virtuálně obálky knih (pokud jsou dostupné na tzv. Obálkovém serveru) a záznamy jsou propojovány s údaji dostupnými na Google Book Search. Dále jsou k záznamům připojovány obsahy dokumentů, k 43 650 záznamům je připojen obsah z toc.nkp.cz, k 13 793 záznamům je připojen obsah z jiného zdroje. V záznamech v SK ČR přibyla možnost zobrazit citaci dokumentu a možnost zobrazit dodávající knihovny na mapě. 

Kooperativní tvorba a využívání souborů národních autorit
Odpovědný pracovník: Zdeněk Bartl
URL: http://aut.nkp.cz

Cílem je zapojit české knihovny do kooperativní tvorby a využívání souborů národních autorit a napomoci podstatné racionalizaci zpracovatelského procesu v knihovnách. K dispozici je téměř 660 tisíc záznamů jmenných i věcných autorit.

26.04.2013
E-zpravodaj Facebook Twitter Instagram Youtube