Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod O knihovně Projekty a programy Mezinárodní aplikační projekty Evropské a další aplikační projekty 2011

Evropské a další aplikační projekty 2011

Europeana version 1.0
Doba řešení: 2009–2011
Hlavní řešitel: Jill Cousins, Europeana Office, based in the National Library of the Netherlands, on behalf of the EDL Foundation
Řešitel za Národní knihovnu ČR: Tomáš Klimek
Finanční podpora: program eContentPlus
URL: http://europeana.eu/portal/

Snahou rozsáhlého projektu, mezi jehož první partnery patří také Národní knihovna ČR, je vytvořit vyhledávací a prezentační platformu pro digitalizované artefakty evropské kultury (knihy, obrazy, filmy, archiválie). Prostřednictvím portálu bylo již zpřístupněno 20 milionů objektů z více než 1 500 institucí a 32 zemí. Projekt je zaměřen na oslovení nejširší veřejnosti. Cílem účasti Národní knihovny ČR v projektu je prezentace spravovaných dokumentů i výsledků digitalizační činnosti a využití možnosti navázat kontakty pro budoucí spolupráci týkající se obsahové expanze digitální knihovny Manuscriptorium. Zástupce Národní knihovny byl zařazen do pracovní skupiny tzv. agregátorů, tedy partnerů poskytujících obsah většího množství institucí. NK ČR se aktivně účastní workshopů, na nichž se projednává budoucí podoba portálu Europeana, nastavují se směry jeho vývoje a podmínky spolupráce s institucemi poskytujícími digitální obsah.

EMBARK (Enhance Manuscriptorium through Balkan Recovered Knowledge)
Doba řešení: 1. 9. 2010 – 30. 4. 2012
Finanční podpora: program Culture
Hlavní řešitel (koordinátor): Zdeněk Uhlíř
URL: http://embark.manuscriptorium.com

Cílem projektu EMBARK je obohatit a uchovat kulturní dědictví integrací jeho rozdělených složek (rukopisů, starých tisků a dalších historických písemných materiálů) a zprostředkovat jej pro potřeby kulturních uživatelů a mladých odborníků. Z původních čtyř partnerů (NK ČR – koordinátor projektu; Institut bulharského jazyka, Sofia, Bulharsko; Ústřední veřejná knihovna, Veria, Řecko; Národní knihovna Srbska, Bělehrad, Srbsko) vystoupil kvůli krizi z projektového konsorcia řecký partner, takže musel být vytvořen nový plán prací a rozpočet. Byly uspořádány workshopy v Sofii (lemmatizace plných textů historických dokumentů za použití nástroje TreeTagger), v Praze (edice plných textů historických dokumentů dle standardu TEI) a v Bělehradu (rozšiřování databáze Gaiji Bank pro vkládání nestandardních grafémů a alografů do XML dokumentů; tvorba distribuovaných komplexních digitálních dokumentů za použití aplikací MTool a MCan). Byl připraven doprovodný sborník statí (včetně CD) pro výstavy a zahájeno testování agregace dokumentů (Národní knihovna Srbska, Univerzitní knihovna Bělehrad, Vědecká knihovna Plovdiv).

COMMUNIA : The European Thematic Network on Digital Public Domain
Doba řešení: 1. 7. 2007 – 28. 2. 2011
Finanční podpora: program eContentPlus
Hlavní řešitel (koordinátor): Francesco Profumo, Politecnico di Torino, Itálie
Řešitel za Národní knihovnu ČR: Lukáš Gruber
URL: http://www.communia-project.eu

Cílem projektu COMMUNIA je vytvořit doporučení pro strategii Evropské unie v oblasti problematiky zpřístupňování volných děl (angl. public domain) v digitálním prostředí. Vedle tohoto hlavního cíle se projekt také soustředí na další aktuální témata v oblasti zajišťování přístupu k autorským dílům, jakými jsou modely zpřístupňování děl, u kterých není možno dohledat autora (orphan works), formy veřejného licencování (např. Creative Commons), iniciativa Open Access – zajišťování otevřeného přístupu k vědeckým článkům a datům. Tyto cíle jsou dosahovány prostřednictvím organizací workshopů a seminářů na výše uvedená témata a tvorbou oficiálních prohlášení a manifestů, např. Manifest o volných dílech (Public Domain Manifesto, viz http://www.publicdomainmanifesto.org), jehož český překlad byl vytvořen. Finální zpráva se schválenými výsledky projektu bude v průběhu roku 2012 zveřejněna na webových stránkách <http://communia-project.eu >.

Rozvoj ruského oddělení Slovanské knihovny
Doba řešení: červen 2010 – květen 2011
Hlavní řešitel: Lukáš Babka
Finanční podpora: Fond Russkij mir (Ruská federace)

Cílem projektu bylo zacelit alespoň některé z mezer ve sbírce ruské literatury Slovanské knihovny, které vznikají díky nedostatečným finančním prostředkům určeným na akvizici nových dokumentů. Jednoroční finanční grant, poskytnutý na základě darovací smlouvy, umožnil zkontrolovat ediční přehledy jednotlivých ruských nakladatelství a koupit vybrané tituly, doplnit chybějící knihy důležitých soudobých ruských autorů a rovněž získat publikace, které kvůli jejich ceně není možné zakoupit z běžných prostředků na akvizici. Z prostředků grantu bylo zakoupeno 888 svazků knih.

25.04.2013
Archiv

2010

E-zpravodaj Facebook Twitter Instagram Youtube