Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod Slovanská knihovna Základní informace Aktuality

Aktuality

Půjčovna i studovna Slovanské knihovny jsou od 4. srpna 2014 z důvodů rekonstrukce na dobu neurčitou přestěhovány do provizorních prostor. Přístupné jsou výtahem u zadního schodiště - 3. patro.

Informace o dostupnosti a expedici dokumentů najdete zde.


Všem uživatelům se omlouváme za zhoršené podmínky.

 


depozitar7.jpg

Rekonstrukce centrálního depozitáře v Hostivaři (CDH)

 

Od pondělí 13. listopadu 2017 dochází k úplnému znepřístupnění části fondu Slovanské knihovny, která je uložena v CDH.

Jde o tato oddělení:

bulharské (sign. B),

běloruské (K),

lužickosrbské (L),

makedonské (Mk),

polské – pouze starší fondy (P),

slovinské (S)

a všeobecnosti, slovníky, encyklopedie (O).

 

Tato část fondu bude nedostupná po celou dobu rekonstrukce hostivařského depozitáře.  Nové přírůstky budou zůstávat v Klementinu a budou tedy k dispozici.

 

Změna registrace uživatelů Slovanské knihovny

 

Od 7. srpna 2017 probíhá postupné slučování registrace uživatelů Slovanské a Národní knihovny. S jedním platným průkazem za jeden registrační poplatek je možné využívat služby obou knihoven.

Vystavování čtenářských průkazů a sjednocování obou kont probíhá jednotně v Hale služeb, ve Slovanské knihovně pak dochází k aktivaci a nastavení místního konta na nový průkaz NK. Čtenářské průkazy se vystavují a prodlužují vždy na období jednoho roku. Stávající průkazy Slovanské knihovny lze využít ještě po celou dobu jejich platnosti.

Před sloučením kont je nutné dořešit všechny závazky vůči Slovanské knihovně, případně je převést na konto nově vytvořené.

 

Bližší informace přímo v půjčovně Slovanské knihovny.


Zveme vás na

 

vernisáž výstavy Marina Cvětajevová – Poéma Hory (Bibliofilské vydání Valji Ejdis), kterou připravila Slovanská knihovna u příležitosti 125. výročí narození M. Cvětajevové.

Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 9. listopadu 2017 od 17 hodin v Klementinu (Výstavní chodba, přízemí). Výstava bude přístupná do 22. prosince 2017.

Pozvánka

 

 

Zveme vás na

 

poetický podvečer Pramen Bělonohé věnovaný bulharskému básníku, publicistovi, folkloristovi a překladateli Petku R. Slavejkovovi u příležitosti 190. výročí od jeho narození.

Akce, kterou pořádají Slovanská knihovna, Slovanský ústav AV ČR, v.v.i. a Bulharský kulturní institut v Praze, se uskuteční ve středu 15. listopadu 2017 v 17 hodin v Klementinu (zasedací sál, hlavní vchod, výtah „Sever“, druhé patro).

O autorovi promluví literární historik Marcel Černý. Poému v překladu Ludmily Kroužilové přednesou Jiří Schwarz a Veronika Kubařová. Uvádí Ivana Srbková.

Pozvánka

 

Zveme vás na

 

na besedu u příležitosti vydání knihy pamětí Any Milić Peclové "Proč? Svědectví o životě s dr. Oldřichem Peclem a o pražském procesu roku 1950". Kniha je působivým osobním svědectvím manželky Oldřicha Pecla, jednoho z popravených v procesu s JUDr. Miladou Horákovou a spol.

Akce, kterou pořádá nakladatelství For Prague a Slovanská knihovna, se uskuteční v úterý 21. listopadu 2017 v 17 hodin v Klementinu (zasedací sál, hlavní vchod, výtah „Sever“, druhé patro).

Ukázky z knihy přečte Táňa Fischerová. Programem provede Josef Halla.

Pozvánka

 

 

Zveme vás na

 

vernisáž výstavy Křesťanský východ zblízka (Desáté výročí odborné edice Pro Oriente a revue Parrésia), kterou připravilo nakladatelství Pavel Mervart ve spolupráci se Slovanskou knihovnou.

Vernisáž se uskuteční ve středu 22. listopadu 2017 od 17 hodin v Klementinu (Výstavní chodba, přízemí). Výstava bude přístupná do 13. ledna 2018.
Pozvánka

 


Nové publikace Slovanské knihovny

Můj milý, jdeš-li v létě Ruskem: výbor z díla / Dmitrij Prigov

1. vyd. – Praha, 2017 – 328 s. – (Publikace Slovanské knihovny; 79) – ISBN 987-80-7050-685-1

Výbor Můj milý, jdeš-li v létě Ruskem představuje první knižní publikaci českých překladů z díla Dmitrije Alexandroviče Prigova (1940–2007), ruského básníka, výtvarného umělce a performera, jednoho ze zakladatelů takzvaného moskevského konceptualismu, klasika ruského kulturního kánonu konce 20. a počátku 21. století.

Cena: 425,- Kč

Distribuci knihy zajišťuje kromě Slovanské knihovny rovněž internetové knihkupectví Kosmas.cz.
Podrobnější informace

 Upozornění:

V Přírůstcích odborné literatury bylo zpřístupněno nové číslo 3/2017. Obsahuje knihy zpracované v období od června do srpna 2017 včetně.


Objednávky na internet ve studovně Slovanské knihovny (max. 1 hodina).


Slovanská knihovna je na Facebooku.

 

 

facebook.png

 

Lukáš Babka

15.11.2017