Information for libraries

  • na webu
Nacházíte se zde: Úvod Akce, vzdělávání Akce Knihovnického institutu NK ČR pro odbornou veřejnost Proběhlé akce roku 2018
  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog

ipk_visual_final.jpg

Nacházíte se zde: Úvod Akce, vzdělávání Akce Knihovnického institutu NK ČR pro odbornou veřejnost Proběhlé akce roku 2018

Proběhlé akce roku 2018

Vzdělávací akce Knihovnického institutu NK ČR pro odbornou veřejnost.

Rádi bychom Vám nabídli témata, která Vás zajímají, vyplňte prosím formulář
Jaká témata by Vás zajímala v rámci knihovnického vzdělávání?

Pracujete nebo chcete pracovat v knihovně? Chcete se dále vzdělávat?
Řadu studijních pomůcek vhodných k získání a rozšíření znalostí a dovedností najdete na portálu Studijní pomůcky pro knihovníky.

 

LISTOPAD

MARKETING KNIHOVEN VE SKANDINÁVII

Termín: 22. 11. od 10 - 14 hod.

SKIP ve spolupráci s Národní knihovnou České republiky pro vás připravil seminář Marketing knihoven ve Skandinávii se Zuzanou Helinsky, učebna č. 145.

Interaktivní kurz, který vychází z příkladů ve Skandinávii a jiných zemí, a bude formou diskuze, nabídneme návrhy a nápady pro marketingové aktivity v různých typech knihoven. Účelem kurzu je zkusit zvýšit počet uživatelů knihovny a rozšířit porozumění a znalosti o marketingu.

Z obsahu kurzu:

Úvod do marketingového konceptu

·                              Paralely mezi komerční společností a knihovnou

·                              Marketingové strategie

·                              Marketingové nástroje

·                              Marketingové průzkumy

·                              Nástroje pro měření,

·                              Různé druhy marketingu

·                              Interní a externí marketing - rozdíly a podobnosti. Konkrétní příklady (cvičení)

Skandinávské knihovnictví

·                              Struktura knihovnictví – Finance

·                              Aktuální strategie marketingu ve Skandinávii

·                              Konkrétní příklady marketingu

·                              Konkrétní kroky pro další rozpočet za celý rok

·                              Náklady - jak lze zdůvodnit náklady

Účastnický poplatek činí 200,-Kč pro členy SKIP a 300,- Kč pro nečleny SKIP, přihlášky prosím posílejte na moji e-mailovou adresu:

email: roman.giebisch@nkp.cz

 

Mgr. Roman Giebisch, Ph.D.


SOUČASNÁ FRANKOFONNÍ LITERATURA S DŮRAZEM NA PŘEKLADY DO ČEŠTINY

Termín: 15.11 od 10 - 15 hod.

Frankofonní klub SKIP pro Vás připravil další ze série přednášek, tentokrát na téma současné literatury: Současná frankofonní literatura s důrazem na překlady do češtiny a projekt iLiteratura. Přednášku povede PhDr. Jovanka Šotolová,Ph.D.

 

Přednáška se uskuteční v Národní knihovně ČR (Klementinum, 1. patro, zasedací místnost č. 136).

Jovanka Šotolová je překladatelka z francouzštiny, literární kritička a vysokoškolská pedagožka. Překládá zejména současnou beletrii francouzských a belgických spisovatelů jako jsou Jean Echenoz, Michel Houellebecq, Jean-Philippe Toussaint a další. Roku 2002 založila a dodnes vede internetové stránky o literatuře iLiteratura.cz.

 

Přednášku jsme pro Vás zajistili zcela zdarma, ale vzhledem k omezené kapacitě míst Vás prosíme o registraci na: https://1url.cz/@rijen2018FK <https://1url.cz/@rijen2018FK>

 

Za Frankofonní klub zdraví a na setkání se těší

Zuzana Hájková

Silvie Payen

 

SEMINÁŘ O MOŽNOSTECH SPOLUPRÁCE PŘI ZLEPŠOVÁNÍ PLATOVÝCH PODMÍNEK V ČESKÝCH KNIHOVNÁCH

Termín: 8. 11. od 9:30 - 15 hod.

rádi bychom Vás pozvali na praktický seminář o možnostech spolupráce při zlepšování platových podmínek v českých knihovnách. Jelikož jde o téma dlouhodobě probírané, ke kterému se v poslední době vyjadřoval ministr kultury, odbory i další důležití činitelé, chceme Vám nabídnout prostor pro diskuzi a získání poznatků o této problematice. Vystoupí Marek Čaněk z Centra pro odborové organizování, Vladana Pillerová z Knihovnického institutu, zástupci a zástupkyně odborových organizací, představeny budou příklady z domova i ze zahraničí. Hlavním cílem semináře je zjištění možností spolupráce mezi regiony a knihovnami různých zřizovatelů. Seminář se koná v rámci projektu "Společným postupem sociálních partnerů k přípravě odvětví na změny důchodového systému. Etapa II."

 

Seminář "Možnosti spolupráce při zlepšování platových podmínek v knihovnách" se bude konat v učebně 145 v Klementinu.

 

Předběžný program:

9:30 - 11:30        Jak budovat silné odbory? Úvod do odborového organizování - Marek Čaněk

11:40-12:00        Výsledky Analýzy mzdové, věkové a vzdělanostní struktury pracovníků knihoven v ČR - Vladana Pillerová

12:00-12:20        Bleskové představení odborů, svazů, organizací a hnutí

oběd

13:10-13:30        Inspirace ze zahraničí - Monika Horáková, Katka Nekolová

13:30-14:30        Diskuze o možnostech spolupráce

14:30 - 15:00      Vyhodnocení, závěry a úkoly do budoucna - Monika Horáková, Katka Nekolová

 

Přihlašujte se do 5. listopadu 2018 na email: katerina.nekolova@nkp.cz.

 

Kateřina Nekolová

katerina.nekolova@nkp.cz

Tel: +420 221 663 339

 

ŘÍJEN

SEMINÁŘ DĚTSKÝ KOMIKS

Termín: 22.10. od 10 - 14 hod.

Nakladatelství CREW s.r.o. ve spolupráci se SKIP a Národní knihovnou České republiky připravilo sérii vzdělávacích seminářů pro knihovníky na téma komiks.

 

Tématem prvního semináře, který proběhne v Národní knihovně, učebna č. 145, je „Dětský komiks“.  Provede Vás jím Michaela Pexová, specialistka komunikace v Nakladatelství CREW s.r.o.

 

Nakladatelství CREW s.r.o. je největším komiksovým vydavatelem v České republice. Jeho cílem je vydávat světové komiksy česky.

 

Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictvím edice Mistrovská díla evropského komiksu a časopisu Modrá CREW.

Nakladatelství se dlouhodobě věnuje i popularizaci komiksů v České republice – ať už prostřednictvím každoroční akce CRWECON, nebo produkcí YouTube pořadu KOMIKSÁŘ či televizního týdeníku SMASH!. Nakladatelství aktivně podporuje i dostupnost komiksů v českých knihovnách a formou seminářů a přednášek seznamuje odborné pracovníky s tématem komiksu.

 

Hostem semináře „Dětský komiks“ nebude nikdo jiný než skvělá spisovatelka a lektorka, Klára Smolíková.

 

Klára Smolíková (1974), spisovatelka, scénáristka, lektorka a metodička. Autorka mnoha tváří, která působila na pozici vedoucího v Národním muzeu v Praze a Husitském muzeu v Táboře. Několik let pracovala na Pedagogické fakultě, kde vedla mediální výchovy, a deset let učila na střední knihovnické škole.

Je autorkou řady metodických materiálů a učebnic. Ke svým knihám připravuje úspěšné čtenářské workshopy, vede kurzy dalšího vzdělávání pro učitele a knihovníky.

 

A na co se můžete těšit?

Dozvíte se, jak definovat a rozeznat dětský komiks a jak ho využít v knihovně nejen pro začínající čtenáře. Seznámíte se s možnostmi, které dětský komiks nabízí nejen pro dětské návštěvníky knihoven, ale i pro jejich rodiče nebo učitele. Ukážeme si, jak komiks použít nejen jako knihu, ale jako vzdělávací složku. Budete mít možnost nahlédnout do tvorby české autorky Kláry Smolíkové a poslechnete si, jak se knihovny mohou zapojit do čtenářské gramotnosti dětských čtenářů pomocí komiksu. Nakonec Vás seznámíme s přehledem dětských komiksových titulů a nakladateli, kteří je vydávají. Během semináře pro Vás budou připraveny komiksové ukázky.

Účastnický poplatek činí 200,-Kč pro členy SKIP a 300,- Kč pro nečleny SKIP, přihlášky prosím posílejte na moji e-mailovou adresu:

 

Mgr. Roman Giebisch, Ph.D.

Národní knihovna ČR

Klementinum 190

110 00 Praha 1

Tel: +420/221 663 333

 

email: roman.giebisch@nkp.cz <mailto:roman.giebisch@nkp.cz>

 

SEMINÁŘ HANS CHRISTIAN ANDERSEN ČESKY: POHÁDKA ZTRACENÁ V PŘEKLADU

Termín: 19.10. od 10 - 14 hod.

SKIP ČR ve spolupráci s Národní knihovnou ČR pro vás připravil seminář Hans Christian Andersen česky: Pohádka ztracená v překladu. Seminář se uskuteční v učebně č. 145 /1. patro/.

 

Seminář dánštinářky Heleny Březinové se zaměří na české překlady pohádek Hanse Christiana Andersena a mimo jiné představí onu hrstku spolehlivých převodů dostupných v současné češtině. Na několika slavných Andersenových pohádkách si předvedeme, jak jsou tyto zdánlivě naivní texty rafinované a kolik ukrývají narážek a významů určených dospělému čtenáři. Je tudíž nasnadě, že tyto texty s věrným a adekvátním převodem stojí a padají. Podíváme se až k samotným kořenům české recepce Andersenových pohádek a zmínka padne i o Andersenových četných návštěvách do Čech a na Moravu.

 

Helena Březinová, Ph.D. je vedoucí oddělení skandinavistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Přednáší skandinávské literatury a nabízí rovněž překladatelské semináře z dánštiny. V současné době připravuje knihu o Andersenových pohádkách, která by měla na podzim 2018 vyjít v nakladatelství Host. Ve volném čase překládá současnou dánskou prózu, například knihy Helle Helle nebo Idy Jessenové, a také dánské filmy a seriálovou produkci.

 

KRÁTKÝ ÚVOD DO PROBLEMATIKY

Pohádka, jíž Andersen rázně vpochodoval do kánonu světové literatury, začíná takto: "Po silnici mašíroval voják, ráz dva, ráz dva, na zádech tornu a po boku šavli, byl totiž ve válce, a teď se vracel domů." Jde o pohádku "Křesadlo", což je první text z vůbec prvního sešitu pohádek z roku 1835, a takto zní v adekvátním překladu Františka Fröhlicha. A ze které Andersenovy pohádky bude tato věta?

 

Konečně pustili vojanští páni toho soldáta domů! Nevím sice, jak dlouho jim sloužil - snad deset, snad patnáct let (a sloužil vždy statečně), ale poněvadž se nestal důstojníkem, nýbrž docela obyčejným "uchem", ani žádné výslužné mu nedali. [1]

 

I toto je první věta z pohádky nadepsané "Křesadlo", ale tady už Fröhlichovým prostřednictvím nepromlouvá autor, nýbrž jeden z Andersenových současných českých převypravěčů. Na obálce knihy je však přesto velkým písmem vyveden název: Hans Christian Andersen. Nejkrásnější pohádky. Slov tu oproti originálu výrazně přibylo, zato ubylo údernosti, které Andersen dosahuje důmyslným využitím citoslovcí "ráz dva, ráz dva". Je tedy zjevné, že vůbec není jedno, po které knize nadepsané jménem slavného Hanse Christiana Andersena český čtenář sáhne. Skutečných Andersenů je nejen na českém trhu jako šafránu, samozřejmě jde vždy o přebohatě ilustrované publikace. V současnosti je český čtenář paradoxně v horší situaci, než byl jeho předek na počátku dvacátého století, neboť tehdy mohl sáhnout po takřka kompletním vydání Andersenových pohádek ve věrném, a tehdy moderním podání Gustava Pallase z let 1914-1916.

 

Účastnický poplatek činí 200,-Kč pro členy SKIP a 300,- Kč pro nečleny SKIP, přihlášky prosím posílejte na moji e-mailovou adresu:

 

Mgr. Roman Giebisch, Ph.D.

Národní knihovna ČR

Klementinum 190

110 00 Praha 1

Tel: +420/221 663 333

email: roman.giebisch@nkp.cz

 

EVERGREEN V ČESKÝCH KNIHOVNÁCH

Termín. 8. 10. od 13,30 - 17 hod.

Zajímají Vás praktické zkušenosti knihoven s knihovním (nejenom otevřeným) softwarem? Neváhejte a přihlaste se na letošní seminář Evergreen v českých knihovnách, který je tentokráte určen pro všechny zájemce o problematiku využívání knihovních softwarů v knihovnách, nejenom těch s otevřeným zdrojovým kódem.

 

Seminář se uskuteční v Národní knihovně ČR, konkrétně v učebně č. 145.

O své praktické zkušenosti se podělí zástupci knihoven používajících uzavřený software (Aleph, ARL, DAWINCI, Tritius a Verbis) i těch, které používají software otevřený (Koha a Evergreen). Následně budou společně diskutovat o otázkách provozu knihovního softwaru. Na semináři bude rovněž představena připravovaná příručka usnadňující výběr a změnu knihovního softwaru. Zazní i novinky týkající se knihovního softwaru Evergreen a projektu Osobní knihovna, který knihovníkům umožňuje zkatalogizovat si vlastní knihovnu.

 

Účast na semináři je zdarma, doporučujeme Vám však se předem přihlásit prostřednictvím formuláře <https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeV321N9iCkA2r144tnhSMBRKpiV1dzUAWmj872KEa6cb9bCA/viewform>  (kapacita místnosti je omezena).

 

Akci pořádají pražská organizace SKIP <https://www.skipcr.cz/regiony/01-praha/> , Národní knihovna ČR <https://www.nkp.cz/> , Knihovna Jabok <http://knihovna.jabok.cz/>  a Osvobozená knihovna, z. s. <https://www.osvobozena-knihovna.cz/>

 

Další podrobnosti o akci jsou k dispozici na adrese http://www.skipcr.cz/regiony/01-praha/akce/skip-pro-praxi/evergreen-v-ceskych-knihovnach-2018/.

 

Za pořadatele zdraví a na setkání na semináři se těší

Linda Jansová a Eva Cerniňáková

linda.jansova@gmail.com <mailto:linda.jansova@gmail.com> cernin@jabok.cz <mailto:cernin@jabok.cz>


JAK UČIT SENIORY PSÁT WIKIPEDII

Termín:  4. 10. od 10 - 15 hod.

(detaily vč. přihlašování)

Praha, Klementinum | 400 Kč
Jak učit psát seniory Wikipedii je kurz určený knihovníkům, kteří již ovládají základní editační schopnosti na Wikipedii a rádi by ve svých knihovnách lektorovali kurzy pro seniory (seniori.wikimedia.cz ).
Během setkání se budeme věnovat především metodice kurzu, specifikům práce se seniory v kontextu Wikipedie, řešení možných problematických situací a přípravě kurzu samotného.

 

V případě jakýchkoli dotazů se obraťte na mail knihovny@wikimedia.cz

 

UŽ MÁTE SVŮJ ČTENÁŘSKÝ KLUB?

Termín: 4.10. od 9 - 17 hod.

SKIP ČR ve spolupráci s Národní knihovnou ČR pro vás připravil seminář Už máte svůj čtenářský klub ? Seminář se uskuteční v zasedací místnosti č. 136 /1. patro, ředitelská chodba.

 

PROGRAM:

1. Dariusz Kawa - Čtenářské kluby v Polsku

2. Ondřej Lipár - Fra Book Club v Café Fra

3. Pavla Rudzká - Čtenářská skupina při Knihovně města Ostravy

4. Lucie Vrtalová a Eva Bělinová - Čtenářské kluby - ve veřejné knihovně či ve škole?

 

Účastnický poplatek činí 200,-Kč pro členy SKIP a 300,- Kč pro nečleny SKIP, přihlášky prosím posílejte na moji e-mailovou adresu:

 

Mgr. Roman Giebisch, Ph.D.

Národní knihovna ČR

Klementinum 190

110 00 Praha 1

 

Tel: +420/221 663 333

email: roman.giebisch@nkp.cz

 

NETRADIČNÍ INFORMAČNÍ ZDROJE

Termín:  2. 10. od 9 - 15 hod.

Tímto Vás zvu na dopolední seminář "Netradiční informační zdroje : skryté bohatství paměťových institucí", který pořádáme společně s Českou genealogickou a heraldickou společností. Seminář proběhne v NK ČR v Klementinu v učebně č. 145.

 

Na semináři bude prezentována přednáška na téma Vojenská služba našich předků v pramenech Vojenského historického ústavu a Vojenského historického archivu (Armády České republiky). Příspěvek ke 100. výročí vzniku Československé republiky.

Přednášející: Pavel Hnízdil z České genealogické a heraldické společnosti. Kromě mnoha občanských rodopisů a některých historických a rodopisných témat, zpracoval rodopisy a životopisy několika význačných českých osobností (básníka J. V. Sládka, básníka Karla Sabiny, lingvisty a archeologa Ph. Dr. Bedřicha Hrozného, afrického cestovatele M. D.

Emila Holuba a národního hrdiny generála Borise Vojtěcha Luži. Publikuje v časopisu Genealogické a heraldické listy výše uvedené společnosti.

Ve své přednášce se zaměří na možnosti, jak pomocí archivních pramenů objasnit službu našich předků (dědů a pradědů) v rakousko – uherské armádě v posledních desetiletích existence této říše. Pohoří stručně o struktuře armády, obecně o osudech vojáků a útvarů, do nichž narukovali, včetně jejich vstupu do našeho zahraničního vojska a působení v nově vzniklém státu.

 

Pro pražské individuální členy SKIP je vložné zdarma, pro ostatní 100 Kč.

Přihlašovacé formulář je zde: https://goo.gl/forms/8p8jUP4YqBX6bhby1

 

Mgr. Lenka Maixnerová

Odbor doplňování, zpracování a správy fondů Národní lékařská knihovna, Sokolská 54, Praha 2, 121 32

tel: +420 296335925 , +420 602421279

 

ZÁŘÍ


WORKSHOP PSANÍ WIKIPEDIE

Termín: 20. 9. od 10 - 15 hod.

(detaily vč. přihlašování)

Praha, Klementinum | 400 Kč Workshop editování Wikipedie je určen všem těm, kteří si chtějí procvičit své editační dovednosti prostřednictvím zpracování článku na Wikipedii pod vedením lektorů Wikimedia ČR. Podmínkou účasti je základní znalost editování. Na workshopu se základům již věnovat nebudeme, spíše se zaměříme na získání sebevědomí pro editace, zakotvení stávajících dovedností a nadstavbu, která vaše psaní obohatí.
Na workshopu bude prostor i pro individuální konzultace a dotazy. Součástí kurzu je domácí příprava (výběr tématu pro psaní a vyhledání vhodných zdrojů, se kterými budete na místě pracovat).

 

SETKÁNÍ S ŘEDITELEM NÁRODNÍ KNIHOVNY ARMÉNIE

Termín: 13. 9. od 10 - 12 hod.

Setkání proběhne v Národní knihovně České republiky (Klementinum, 1. patro, Křížovnická chodba, posluchárna č. 145) setkání s ředitelem Národní knihovny Arménie, panem Tigranem Zargaryanem, který představí svou instituci a promluví o otázkách open access a využití open source softwaru v arménských knihovnách a akademických institucích. Přednáška bude v angličtině.

NK Arménie spolupracuje s digitální knihovnou Manuscriptorium, před 2 lety přivezla do NK ČR na výstavu své nejcennější arménské tisky.

Další zajímavé informace naleznete ve starším článku na adrese: http://oldknihovna.nkp.cz/knihovnaplus132/zagran.htm

 

Zájemce prosíme, aby se hlásili do středy 12. září 2018 na e-mailovou adresu: Eva.Dostalkova@nkp.cz

 

Mgr. Adolf Knoll

Tajemník pro vědu, výzkum a mezinárodní vztahy Národní knihovna České republiky Klementinum 190

11000  PRAHA 1

Česká republika

Tel. : +420-221663274


ZÁKLADY WIKIPEDIE PRO KNIHOVNÍKY

Termín: 6. 9. od 10 -15 hod.

(detaily vč. přihlašování)

Praha, Klementinum | 300 Kč

Praktické školení, které je určeno knihovníkům veřejných knihoven. Na kurzu se budeme věnovat:
* orientaci ve Wikipedii z pohledu čtenáře i wikipedisty.
* používání pískoviště, formátování, vkládání odkazů a referencí,
* jak si vybrat téma pro článek na Wikipedii.

Absolventi školení si osvojí základy psaní Wikipedie, aby byli schopni vlastní tvorby. Získají také vhled do jejího fungování, včetně různých tipů, kterými budou moci posloužit návštěvníkům knihoven zajímajícím se o Wikipedii.

 

ČERVENEC

MEZIKULTURNÍ KOMPETENCE PRO KNIHOVNÍKY

Termín: 18. - 19. 7.

za podpory Ministerstva vnitra a Ministerstva kultury ČR jsme pro Vás ve spolupráci s organizací Slovo 21 opět připravili kurz "Mezikulturní kompetence pro knihovníky". Kurz se bude konat  v pražském Klementinu.

Na co se můžete těšit? Interkulturní a psychologické teorie v praxi, úvod do efektivních technik komunikace s praktickými nácviky, příklady dobré praxe z domácích i zahraničních knihoven a možnost účasti na kulturním programu festivalu Khamoro (https://www.khamoro.cz/cs/program-cz/program.html).

 

Kurz má akreditaci MPSV ČR, č. akreditace 2015/0508-SP/VP s názvem "Mezikulturní kompetence", účastníci obdrží osvědčení o absolvování.

 

Navazujeme na úspěšné kurzy z minulých let. Kurz povede kvalifikovaný a zkušený lektor Shumran Hafoudh. Mezi pozvanými hosty je i Moris Issa, český režisér syrského původu.

 

Účast na kurzu je zdarma. Kapacita je 10 - 12 osob. Pro zájemce bude zajištěno ubytování v hostelu Toulcův dvůr.

Podobný kurz plánujeme v září či říjnu v Brně.

Pokud máte další dotazy, neváhejte se na mě obrátit.

Kateřina Nekolová

mailto:katerina.nekolova@nkp.cz

Tel: +420 221 663 339

 

Medailonky lektorů:

Lektor Shumran Hafoudh se dlouhodobě věnuje problematice migrace, adaptace a integrace cizinců do české společnosti. Působil necelé 3 roky na pobočkách Ministerstva vnitra v Praze, kde poskytl více než 2500 konzultací cizincům k praktickým záležitostem jejich života v ČR a asistenci úředníkům při komunikaci s cizinci. V současné době se zabývá lektorskou činností v oblastech migrace, integrace a komunikace. Odlektoroval více než 500 hodin integračně-adaptačních kurzů pro cizince, kurzů rozvoje mezikulturních kompetencí a komunikace. Mimo to má díky svým česko-arabským kořenům, čtyřem letům stráveným v Kanadě a ročnímu pobytu ve Francii k tématu integrace velmi blízko.

 

Host, český režisér a malíř syrského původu Moris Issa přicestoval do ČSR v 60. letech za účelem studia filmové režie, což se mu nakonec povedlo pod taktovkou Oscarem oceněného režiséra Elmara Klose na prestižní pražské Filmové akademii múzických umění. Po realizaci svých prvních úspěšných krátkometrážních filmů v 60. letech byl nepřízní osudu nucen svoji profesní kariéru přerušit až do konce 80. let, kdy natočil svůj první celovečerní snímek. Po sametové revoluci pak pokračoval hlavně pod křídly České televize, kde natočil mnoho úspěšných pohádek, dokumentů a inscenací. S účastníky kurzu se podělí o své životní zkušenosti a věcný náhled na problematiku migrace.

 

Stručný program:

18. 7. 2018

. úvod: seznámení se s potřebami účastníků, zkušenosti v interkulturní komunikaci - situace z praxe . teoretický základ: interkulturní teorie a vývojová psychologie na praktických příkladech . základy komunikace / vybrané komunikační techniky + nácviky na situacích z praxe . interkulturní knihovnictví (Kateřina Nekolová) . možnost shlédnout film Tititá v kině Lucerna, případně nabídka na zvýhodněné vstupné na módní přehlídku v rámci festivalu Khamoro

 

19. 7. 2018

. úvod, reflexe předchozího dne

. definice a nácviky modelových situací . křeslo pro hosta: Moris Issa . možnost účasti na vernisáži výstavy, na divadelním představení či storytellingu v rámci festivalu Khamoro

 

ČERVEN

WORKSHOP EDITOVÁNÍ WIKIPEDIE

Termín:  7. 6 v 10:00–15:00

Workshop editování Wikipedie je určen všem těm, kteří si chtějí procvičit své editační dovednosti prostřednictvím zpracování článku na Wikipedii pod vedením lektorů Wikimedia ČR. Podmínkou účasti je základní znalost editování. Na workshopu se základům již věnovat nebudeme, spíše se zaměříme na získání sebevědomí pro editace, zakotvení stávajících dovedností a nadstavbu, která vaše psaní obohatí.

 

Na workshopu bude prostor i pro individuální konzultace a dotazy. Součástí kurzu je domácí příprava (výběr tématu pro psaní a vyhledání vhodných zdrojů, se kterými budete na místě pracovat).

Praktický seminář se uskuteční:

* v Národní Knihovně ČR v Praze (Klementinum 190, učebna č. 144)

* Cena: 300 Kč

* přihlašování ZDE <https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeDBwNvMVP_N36f2x6dm8cWbnj6lxg_TyOEa285NFnhzva5rA/viewform>

Kapacita je omezena na 12 osob.

S případnými dotazy se prosím obracejte na e-mail gabriela.bokova@wikimedia.cz <mailto:gabriela.bokova@wikimedia.cz>  .

+420 723 734 968

 

Wikimedia Česká republika

 

Gabriela Boková

manažer vzdělávacích aktivit

 

KVĚTEN

FRIENDLYVOX PRO KNIHOVNY

Termín: 24. 5. od 9 hod.

dovolte, abychom Vás srdečně pozvali na seminář FriendlyVox pro knihovny, který se bude konat v prostorách Národní knihovny, Klementinum 190, Praha.

 

Jedná se o společnou akci Nadačního fondu FriendlyVox, SKIP ČR, Nadačního fondu Českého rozhlasu - Světluška, Tyfloservisu a Tyflocentra. Seminář je koncipován, jako úvodní fáze projektu, jehož cílem je proškolit 80 knihovníků, (konzultantů), kteří se pak aktivně zapojí do hlavní fáze projektu - plošné šíření.

O co v projektu jde?

 

Cílem projektu FriendlyVox pro knihovny je zpřístupnění existujícího počítačového vybavení v knihovnách pro práci osob se zrakovým handicapem. Počítače v knihovnách jsou připojovány ke službě FriendlyVox a personál knihovny je proškolen tak, aby nevidomému člověku mohl pomoci při práci s internetem. Současně dochází také k vzájemné komunikaci a informačnímu propojení mezi knihovnou a místně příslušnou servisní organizací poskytující služby zrakově postiženým.

 

Co bude součástí semináře?

1. Obecné informace a statistiky z oblasti problematiky osob se zrakovým postižením

2. Zrakové vady - úvod do problematiky

3. Asistivní technologie - úvod do problematiky

4. Specifika komunikace s osobami se zrakovým postižením

5. Ovládání a instalace FriendlyVox

6. Podpora osob se zrakovým postižením při práci s FriendlyVox

7. Servisní organizace pro osoby se zrakovým postižením

 

Předpokládaný rozsah semináře je 6 hodin čistého času. Občerstvení a oběd bude zajištěn. Cestovní náklady účastníků budou hrazeny pořadatelem. Předpokládaný počet účastníků v Praze je 40 osob.

 

Hlaste se prosím na můj email:  Roman.Giebisch@nkp.cz

Mgr. Roman Giebisch, Ph.D.

Tel: +420/221 663 333


PŘÍPRAVA ODVĚTVÍ NA ZMĚNY DŮCHODOVÉHO SYSTÉMU

Termín: 14. 5. od 9,30 - 12 hod.

dovolujeme se vás pozvat na odborný seminář, který pro vás připravil SKIP ČR ve spolupráci s Národní knihovnou ČR v rámci projektu „Příprava odvětví na změny důchodového systému“.

Seminář se uskuteční v Národní knihovně ČR (Klementinum, 1. patro, učebna č. 145).

 

Program

Proměny knihovnické profese, PhDr. Vít Richter, Národní knihovna ČR, 9.30-10.15

Přestávka

Digitální demence? Ano nebo ne? Ing. Iva Pekníková, Městská knihovna Litomyšl, 10.30-12.00

Diskuze, závěr

 

Účast je bezplatná, přihlášky prosím zasílejte na e-mail:

Dana.smetanova@nkp.cz

Těšíme se na vaši účast.

 

MEDIÁLNÍ GRAMOTNOST PRO KNIHOVNÍKY

SKIP a NK ČR ve spolupráci s krajskými knihovnami pro vás připravili semináře Mediální gramotnosti pro knihovníky s finanční podporou Nadace OSF http://osf.cz/.

 

Základní anotace:

Seminář mediální gramotnosti je jednou z aktivit podporujících roli knihoven ve veřejném prostoru. Je sestaven ze dvou hlavních vzdělávacích modulů zohledňujících potřeby knihovníků  v mediálním vzdělávání. První modul, obsahově stěžejní, je zaměřen na rozvíjení mediální gramotnosti v oblastech, jako jsou orientace v mediálním prostředí, identifikace a třídění zdrojů informací nebo kritické posuzování mediálních sdělení v kontextu fake news. Druhý modul představuje možnosti využití mediálních témat ve vzdělávacích programech knihoven.

 

-              koncepčně a celorepublikově koncipované mediální vzdělávání

-              určeno především pro učící knihovníky, knihovníky ve službách a metodiky knihoven všech krajů ČR

-              podpora a posílení společenské zodpovědnost knihoven a participace knihoven na veřejném životě a ve veřejném prostoru

-              posílení erudice knihovníků v mediálních tématech (práce s informacemi a mediálními sděleními různého typu v různých prostředích - offline i online,

obrana proti fake news, dezinformacím, hoaxům, osvěta)

-              podpora kompetencí knihovníků v mediálním vzdělávání cílových skupin uživatelů knihoven (didaktika a metodika mediálního vzdělávání)

Cíle:

-              a) vzdělávání knihovníků v mediální problematice (obsah)

-              b) vzdělávání učících knihovníků v didaktice a metodice mediální gramotnosti uživatelů (edukace)

Cílová skupina:

-              knihovníci veřejných knihoven ČR (jednak učící knihovníci, kteří vedou lekce informačního vzdělávání, jednak knihovníci na ostatních pozicích v

knihovně)

 

Časová dotace - 10.00 - 14.00 /včetně pauzy na občerstvení/

 

TERMÍNY:

BRNO - 17.5.

OLOMOUC - 23.5.

OSTRAVA - 22.5.

JIHLAVA - 18.6.

HRADEC KRÁLOVÉ - 29.5.

PARDUBICE - 30.5.

PRAHA - 29.5.

PLZEŇ - 17.5.

ÚSTÍ NAD LABEM - 28.6.

LIBEREC - 7.6.

ČESKÉ BUDĚJOVICE - 24.5.

 

KARLOVY VARY a ZLÍN - podzimní termín

 

Účast je bezplatná. Přihlášky na seminář prosím na můj email: roman.giebisch@nkp.cz

 

Mgr. Roman Giebisch, Ph.D.

 

ZÁKLADY MANAGEMENTU V PODMÍNKÁCH KNIHOVEN

Termíny - 17.-18.5. 2018, 7.-8.6.2018, 21.- 22.6.2018

SKIP ČR ve spolupráci s NK ČR vám nabízí kurz Základy managementu v podmínkách knihoven, jehož cílem je rozvoj individuálních a sociálních předpokladů pro výkon činností v managementu knihoven.

Šestidenní kurz Základy managementu v podmínkách knihoven je určen pro 15 účastníků a povede jej vynikající lektorka PhDr. Zdena Brázdová. Kurz bude probíhat v Klementinu a jeho součástí budou jednotlivé moduly - strategický přístup k řízení v podmínkách knihoven a strategické analýzy v praxi. Dále bude následovat manažerská komunikace, řízení pracovního výkonu a vedení lidí a motivace. Poslední výukový den bude věnován problematice timemanagementu a stresmanagementu.

 

Kurz bude probíhat v učebně č. 145 ve Vzdělávacím centru NK ČR

 

Vložné - 6 000 Kč na celý cyklus

 

Hlaste se prosím na moji emailovou adresu

Mgr. Roman Giebisch, Ph.D.

 

Tel: +420/221 663 333

Mob. 739 614 027

email: roman.giebisch@nkp.cz

 

SEMINÁŘ ČTENÁŘSKÁ PREGRAMOTNOST V PRAXI

Termín: 11. 5. od 10 - 14 hod.

Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR ve spolupráci s Národní knihovnou ČR pořádá odborný seminář Čtenářská pregramotnost v praxi. Akce se koná v zasedací místnosti NK ČR, 1. patro, ředitelská chodba.

Čtenářská pregramotnost je soubor postupně se rozvíjejících předpokladů pro čtení a psaní u dětí v době do šesti let věku, která respektují veškerá vývojová specifika daného období. Nejedná se tedy o systematické učení se číst a psát, ale o vytváření předpokladů pro čtenářskou gramotnost. Zahrnuje vnitřní motivaci ke čtení, budování si vztahu ke knihám a porozumění čtenému textu, rozvoj mluvené řeči, grafomotorická cvičení, podporu pravolevé orientace a aktivní naslouchání. Důležitý je rozvoj slovní zásoby, vizuální a sluchové paměti....

 

Od března 2018 bude 10 000 nově narozených občánků ve 120 obcích (vsích a městech) ČR uvítáno na svět také knihovnami, přesněji řečeno speciálními knižními dárky pro děťátko i jeho rodiče. Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP) se tak připojil zatím pilotní akcí "S knížkou do života" k mezinárodnímu projektu na podporu čtenářství BOOKSTART. Země, jež se do projektu zapojily, pozitivně hodnotí jeho přínos k rozvoji duševních a mentálních schopností dětí a zlepšení kompetencí rodičů při podpoře rozvoje čtenářské gramotnosti dětí.

 

PROGRAM:

10.00. PhDr. Veronika Laufková, Ph.D. - Ústav výzkumu a rozvoje vzdělávání, Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy

11.00. Mgr. Lexová Karin - Soukromá klinika LOGO s.r.o.

 

Polední přestávka /20 min/

 

12.00. Košťálová Jarmila - Knihovna města Ostravy

13.00. PhDr. Václav Mertin - Katedra psychologie, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Účastnický poplatek činí 200,-Kč pro členy SKIP a 300,- Kč pro nečleny SKIP, přihlášky prosím posílejte na moji e-mailovou adresu: Roman.Giebisch@nkp.cz

 

BŘEZEN

ZÁKLADY WIKIPEDIE PRO KNIHOVNÍKY

Termín: 13.3. od 10 hod.

Základy Wikipedie pro knihovníky, Praha (Klementinum– učebna č. 144) | cena: 200 Kč

 

Absolventi školení si osvojí základy psaní Wikipedie, aby byli schopni vlastní tvorby. Získají také vhled do jejího fungování, včetně různých tipů, kterými budou moci posloužit návštěvníkům knihoven zajímajícím se o Wikipedii.

 

Registrace ZDE <https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeA9XKMUhmPXdwlVFARaLnSS0Xr5U4g_cxYjJf783p2UstphA/viewform>

 

 

ÚNOR

JAK UČIT SENIORY PSÁT WIKIPEDII

Termíny: 13.2. a 27.2. od 10 - 15 hod.

Rádi bychom vás pozvali na jarní školení, která pro knihovníky pořádáme:

 

1) Jak učit seniory psát Wikipedii | 13. 2. a 27.2 . 2018 (dvoudenní seminář) | Praha (Klementinum – učebna č. 144) | cena: 350 Kč

 

Jak učit psát seniory Wikipedii je vzdělávací program určený knihovníkům, kteří by rádi ve svých knihovnách lektorovali kurzy v rámci programu Senioři píší Wikipedii <https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Senioři píší Wikipedii> .

 

Registrace ZDE <https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfmWIZOkhGx43d3QyizTwbSkdVNO7-N4IF__9uBTaxNOoLpFQ/viewform>

14.12.2018