Cyklus přednášek s názvem V Klementinu bylo naměřeno... představuje doprovodný program ke stejnojmenné výstavě, kterou můžete zhlédnout na Studentském nádvoří, a která reflektuje úctyhodných 250 let měření teploty v tomto výjimečném barokním areálu.

Počasí dnes sledujeme pomocí digitálních senzorů a počítačů, ale v minulosti tomu bylo jinak. Přednáška ukáže, jaké přístroje se v Klementinu používaly od 18. století do současnosti. Vrátíte se do časů, kdy na naší nejstarší meteorologické stanici tikaly hodinové strojky, v přístrojích se napínaly lidské vlasy, pohybovaly molekuly rtuti či vykreslovaly záznamy tlaku, teploty a vlhkosti vzduchu. Dozvíte se o meznících vývoje instrumentálních pozorování, a co znamená plná automatizace v tradičním prostředí.

Přednášející: Ing. René Tydlitát

René Tydlitát je meteorolog, který se dlouhá léta věnoval počasí na letištích, kde je přesnost doslova otázkou bezpečí. Dnes v Českém hydrometeorologickém ústavu kontroluje správnost dat i postupů, zároveň ale rád přibližuje meteorologii veřejnosti. Zajímá se o to, jak vypadaly přístroje na měření počasí v minulosti, a je spoluautorem knihy o povětrnostních sloupech, které kdysi stály v centrech našich měst.

 

V Klementinu bylo naměřeno...

Cyklus přednášek pořádá Národní knihovna ČR ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem při příležitosti oslav 250 let nepřetržitého měření teplot v Klementinu.

Program

5. června 2025
Jan Daňhelka: Klementinum – 250 let měření počasí v Praze

12. června 2025
René Tydlitát: Od Steplingových teploměrů po digitální senzory – nový pohled na klementinskou instrumentální řadu

19. června 2025
Ilona Zusková: 250 let dat — co ukazuje historie počasí v Praze

26. června 2025
Jan Daňhelka: Klementinum a voda — 200 let pozorování hladiny Vltavy v Praze