Delegace Ministerstva zahraničních věcí (MZV) navštívila 19. června 2026 Národní knihovnu ČR. Hlavním tématem jednání bylo systematické doplňování fondů o publikace vydávané zahraničními krajanskými organizacemi.
Diskutován byl také návrh společné výzvy NK ČR a MZV směrem k ambasádám a krajanským spolkům, která by podpořila pravidelné zasílání současných i starších tiskovin.
Součástí spolupráce budou i dvě plánované výstavy v Klementinu věnované současným i historickým krajanským publikacím.
Velvyslanec Jaroslav Olša ocenil dosavadní digitalizaci vybraných darovaných bohemik, která posiluje prestiž NK ČR v zahraničí. První náměstek MZV Jiří Brodský potvrdil podporu získávání bohemik po celém světě i další rozvoj mezirezortní spolupráce s Ministerstvem kultury.
