Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod O knihovně Kultura a odborné akce Klementinum 190

Klementinum 190

Svůj název získal projekt dle čísla popisného, na kterém objekt Národní knihovny sídlí. Klementinum 190 nabízí od května 2016 cyklus akcí, jehož hlavním cílem je oživit Národní knihovnu současným živým uměním. Návštěvníkům nabízí jednou měsíčně zážitková setkání, v rámci nichž se zájemci mohou těšit na vystoupení napříč médii a žánry. Kurátorkou prostoru je Jana Orlová.

 


Facebookový profil Klementinum 190 >>>
O projektu Klementinum 190 v pořadu Mozaika (Vltava) >>>
O projektu Klementinum 190 na Rádiu Wave  >>>

 

Program

Pozvánka30. března 2017 v 17 hod., bývalá spojovací chodba, 1. patro, vchod B - vstup volný
Mirka Ábelová - Básničky pre domáce paničky
Autorské čtení slovenské básnířky z úspěšné sbírky "Básničky pre domáce paničky".

 

 

 


Pozvánka24. dubna 2017 v 18.30 hod., bývalá spojovací chodba, 1. patro, vchod B - vstup volný
Hadry a drát
Petr Hruška čte básně i prózy z nových knih. 
Yvetta Ellerová dělá z básní písně a hraje na metalofon.

 

 

 
Archiv

Pozvánka8. prosince 2016 v 18 hod., bývalá spojovací chodba, 1. patro, vchod B - vstup volný
Mezi řádky: Dialog tance a hudby - Fotogalerie >>
Lenka Kniha Bartůňková – současný tanec, Michal Turek - cello

V předvánočním čase vystoupí Lenka Kniha Bartůňková, choreografka, tanečnice a profesorka současného tance. Na cello jí bude doprovázet Michal Turek, zpěvák, instrumentalista a alternativní hudebník. “Zásadní je pro mne vycházet z osobního pohybového materiálu, který je úzce propojen s emocemi.” říká L. Bartůňková.

 

 

 

Pozvánka15. listopadu 2016 v 19 hod., Zasedací sál, 1. patro, vchod B - vstup volný
Tóny Bábelu malbou - Fotogalerie >>
Zuzana Michlerová - filmová a operní hudba, Vladimír Kiseljov - videoprojekce

V první části večera zazní filmová hudba za vizuálního doprovodu krátkých dokumentárních filmů, následovat bude závěrečná část z opery Bábel v instrumentální podobě. V kombinaci s orchestrálním demo snímkem vytvořeným Zuzanou Michlerovou zazní živě zpěv a housle (Monika Sommerová a Ondřej Novák). Hudbu z opery Bábel doprovodí video malíře a libretisty opery Vladimíra Kiseljova.

 

 

Pozvánka

13., 14. a 15. října 2016 v 18.30 hod., hlavní nádvoří Klementina - vstup volný
Tomáš Janypka - Obratník klauna
- Videozáznam z představení: 1 - 2 - 3
Srdečně zveme na další akci pilotního projektu Klementinum 190 – živé umění v Národní knihovně. Bude jím vystoupení Tomáše Janypky, které se ponese v duchu pohybového divadla. Na hlavním nádvoří Národní knihovny nám dá nahlédnout do disciplíny současného klaunství a představit jej v pro něj typicky minimalistickém aranžmá.

Tomáš Janypka vystoupí 13., 14. a 15.10. vždy od 18:30 do cca 19 hodin.

 

 

 

Pozvánka12. září 2016 v 19 hod., Révové nádvoří Klementina - vstup volný
Cermaque: Písně od srdce - Fotogalerie >>
Jakub Čermák (1986) je básník a písničkář, písničkář a básník. Sám tomu říká heavy soul. Věnuje se také natáčení hudebních videoklipů (pro Květy, Zrní nebo Hentai Corporation).

 

 Pozvánka

25. srpna 2016 v 19 hod., Révové nádvoří Klementina - vstup volný
Adam Borzič a Magdaléna Šipka: V uchu pne se strom, zvěř vychází ze záře - Fotogalerie >>
Básnický večer orfického zaříkávání, čarování a svádění s hudebním a tanečním doprovodem v podání básníka a publicisty Adama Borziče (*1978) a básnířky, teoložky a publicistky Magdalény Šipky (*1990).

 

 

 

 

červenec - akce zrušena, náhradní termín bude upřesněn
nádvoří Klementina - vstup volný

Balada pro Klementinum: Dialog tance a hudby
V pořadu se představí Lenka Kniha Bartůňková, choreografka, tanečnice a profesorka současného tance, za hudebního doprovodu Michala Turka, zpěváka, instrumentalisty a alternativního hudebníka. "Zásadní je pro mne vycházet z osobního pohybového materiálu, který je úzce propojen s emocemi.” říká L. Bartůňková.

 

Pozvánka

7. června 2016 v 19 hod., bývalá spojovací chodba, 1. patro, vchod B - vstup volný
Petr Váša / Fyzické básnictví - Fotogalerie >>

Základní myšlenkou fyzického básnictví je vytváření komplexního jazyka, osobního a univerzálního zároveň, originálně propojeného s tradicí. Na počátku to vypadalo jako hlasově-pohybová „animace“ textů v češtině, pak jako akční poezie vytvářená z trosek češtiny, latiny, světových jazyků a umělé řeči, pak jako „ozvučená pantomima“ s náznaky slov a bezprostřední reagování na zvuky a situaci v terénu („řeč světa“).
Hlavními inspiracemi fyzického básnictví jsou kromě každodenního života také dějiny různých uměleckých oborů, religionistika, psychologie a biologie. Jeho úplným prvopočátkem byly příležitostné žertovné recitace básně Lokomotivám se motají kola, hlasové a pohybové parodie na ruský futurismus, kterými Petr Váša bavil své publikum od roku 1985.

 

Pozvánka3. května 2016 v 19 hod., bývalá spojovací chodba, 1. patro, vchod B - vstup volný
František Kowolowski / Fragmenty teritorií - Fotogalerie >>

Performance bude tématizovat otázku transpozice textových, vizuálních a zvukových forem v jeden autonomní celek. Textová část bude odkazovat na problematiku tázání se po lidské pravdivosti a idejích a existenčních obsahů (Platon, truizmy, hesla). Hudební - zvuková složka bude reagovat na video performance s industriálním objektem. Jednotlivé složky se propojí improvizací jednotlivých aktérů v otevřenou strukturu slov, zvuků, performance a předmětů v jeden efemérní celek.
Vystoupí: Pavel Pohořelský: industriální nástroj, Dalibor Maňas: preparovaná kytara, Jaroslav Škvarna: kytara, František Kowolowski a Kristína Kašparová: performance.

20.03.2017