Národní knihovna České republiky

 • na webu
 • v katalogu
 • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod Digitální knihovna NDK - Covid FAQ

Národní digitální knihovna - Covid - FAQ

novinky k provozu: FB Digitální knihovny NK ČR

aktualizováno k 2. 11. 2020


Co znamená Národní digitální knihovna - Covid?

Na základě dohody mezi Národní knihovnou ČR a DILIA, z.s. a se souhlasem OOA-S a Svazu českých knihkupců a nakladatelů byla otevřena Národní digitální knihovna - Covid.

Určena je pro studenty a pedagogy vyšších odborných a vysokých škol a vědecké pracovníky.

Po přihlášení je možné v Národní digitální knihovně - Covid využívat celý obsah digitální knihovny NK ČR a digitální knihovny Moravské zemské knihovny. Dostupné jsou i ty dokumenty, které je možné být za běžných podmínek využívat jen z počítačů v NK ČR či MZK.

Pro veřejná díla nabízí digitální knihovna všechny služby, a to včetně možnosti tisku nebo vytvoření PDF.

Ostatní dokumenty (díla nedostupná na trhu, neveřejná díla) je možné po přihlášení číst. Další funkce, např. pro tisk či stažení PDF, u nich nejsou k dispozici. Díla zpřístupňovaná v tomto specifickém režimu jsou při prohlížení označena i speciálním pruhem s identifikací uživatele a datem.

Národní digitální knihovna - Covid je přístupná prostřednictvím následujících adres:

 

nahoru

Je nějaký rozdíl v obsahu Národní digitální knihovny - Covid, pokud do aplikace vstupuji prostřednictvím NK ČR a MZK?

Vstoupit do Národní digitální knihovny - Covid můžete prostřednictvím NK ČR a MZK.
V obou případech se můžete přihlásit účtem své instituce.

Obsah digitálních knihoven NK ČR a MZK je z velké části stejný díky dřívějšímu společnému projektu Národní digitální knihovna.

Zároveň však platí, že NK ČR i MZK do svých digitálních knihoven nezávisle na sobě doplňují i další tituly, které jsou výsledkem vlastní digitalizace NK ČR a MZK. Existují tak dokumenty, jež najdete shodně v obou digitálních knihovnách, ale také tituly, které objevíte pouze v digitální knihovně NK ČR nebo jen v digitální knihovně MZK.

nahoru

 

Jak se můžu přihlásit do Národní digitální knihovny - Covid?

Do Národní digitální knihovny - Covid se můžete přihlásit prostřednictvím:

 • eduID
 • propojenými identitami

Odkaz na přehled institucí s informaci, kterou cestu je potřeba při přihlášení zvolit, naleznete na úvodní stránce.

NDK-Covid

 

Přihlášení přes eduID:

 • zvolte si ze seznamu svoji instituci
 • po výběru instituce bude přesměrováni na její stránku s přihlašováním
 • přihlaste se údaji, které používáte v rámci své instituce
 • pokud se po kliknutí na tlačítko Přihlásit eduID zobrazí pouze prázdný seznam, stačí stránku obnovit klávesou F5 nebo příslušnou ikonou prohlížeče
 • po ukončení práce se z aplikace vždy odhlaste pomocí odkazu v pravém horním rohu

NDK DNNT eduID

nahoru

Přihlášení pomocí propojených identit

Vaše instituce není zapojena do eduID, ale našli jste ji v seznamu povolených organizací (více informací).

V tomto případě má přihlášení dva postupné kroky:

 • Potvrzení Vaší identity ze strany administrátora identit ve vaší instituci:
  • váš administrátor identit Vám zaslal e-mail s odkazem na registraci do systému Perun za účelem prokázání příslušnosti k vaší organizaci pro přístup k Národní digitální knihovně - Covid
  • pokud jste tento odkaz neobdrželi a jste na seznamu povolených organizací, kontaktujte vašeho administrátora identit
  • zaslaný odkaz otevřete a zvolte si z výběru tu sociální identitu (Facebook, Github, Google, LinkedIN, ORCID), kterou chcete propojit s vaší organizací
  • administrátor identit ve vaší organizaci potvrdil Vaši žádost
  • po potvrzení akceptace ve VO vaším administrátorem je nutné vyčkat ještě cca 15 minut, aby se údaje dostaly do všech potřebných systémů
  • po uplynutí této lhůty se již můžete přihlásit

   Upozornění: pokud při registraci změníte svůj e-mail, je nutné e-mail následně validovat. Na zadaný e-mail Vám proto bude zaslán odkaz, pomocí kterého provedete validaci e-mailu. Dokud nebude tímto způsobem ověřena správnost zadaného e-mailu, není možné dokončit registraci.

 • Přihlášení se pomocí propojené sociální identity:
  • z nabídky vyberte tu sociální identitu (Facebook, Github, Google, LinkedIN, ORCID), kterou máte nyní propojenou se svou organizací
  • přihlaste se pomocí účtu z příslušné sociální sítě
  • pokud se po kliknutí na tlačítko Přihlásit se propojenými identitami zobrazí pouze prázdný seznam, stačí stránku obnovit klávesou F5 nebo příslušnou ikonou prohlížeče
  • akceptujte Atributy pro službu Národní digitální knihovna - Covid
  • po ukončení práce se vždy z aplikace odhlaste pomocí odkazu v pravém horním rohu

NDK DNNT propojene

nahoru

Význam poznámek v seznamu povolených institucí

Na úvodní stránce Národní digitální knihovny - Covid naleznete seznam institucí, které mají  povolený přístup do aplikace.

U institucí, jejichž uživatelé se přihlašují prostřednictvím propojených identit, je uvedena některé z těchto poznámek. Jejich význam je následující:

 • ověřeno = administrátor dané instituce potvrdil, že přístup prostřednictvím propojených identit je funkční
 • zřízeno = probíhá příprava přístupu; pokud jste již obdrželi pokyny a přístup nefunguje, obraťte se na administrátora ve své instituci
 • zřizuje se = přístupy jsou v iniciální fázi, vyčkejte, dokud nedostanete pokyny od administrátora své instituce, relevantní uživatelé budou notifikováni
 • není kontakt = instituce zatím nereagovala na výzvu NK ČR ke spolupráci, obraťte se přímo na vedení své organizace

Pokud jste svou instituci v seznamu nenalezli, kontaktujte administrátora identit ve své instituci.

POZOR: Studenti a pedagogové vyšších odborných škol se mohou do NDK-Covid přihlásit pouze jako uživatelé některé ze zapojených institucí. Účty, které aktuálně používají v rámci své školy, nejsou pro přihlášení do NDK-Covid funkční.

 

nahoru

Nepodařilo se mi přihlásit pomocí propojených identit

Při přihlašování pomocí propojených identit se můžete setkat s následující informační stránkou Cesnetu s upozorněním Přístup odepřen.

V tomto případě doporučujeme otevřít v prohlížeči nové anonymní okno / nové okno InPrivate a začít práci s NDK - Covid v tomto novém anonymním okně. Přihlášení pomocí propojených identit by pak již mělo proběhnout bez dalších komplikací.

NDK DNNT cesnet

 

nahoru

Nepodařilo se mi přihlásit se účtem mé instituce

Důvodů, proč se vám přihlášení do Národní digitální knihovny - Covid nezdařilo, může být více:

 • chybně zadané přihlašovací jméno a heslo
 • skončila platnost vaší registrace v dané instituci
 • s vaším účtem jsou spojeny nějaké přestupky (neuhrazené poplatky, překročené lhůty pro vrácení vypůjčených dokumentů), které brání úspěšnému přihlášení
 • vaše registrace v dané instituci je platná a nejsou s ní spojeny žádné přestupky, ale zároveň vás vaše instituce neeviduje jako studenta či pedagoga (např. jste již v pozici absolventa konkrétní vysoké školy)
 • POZOR: Studenti a pedagogové vyšších odborných škol se mohou do NDK-Covid přihlásit pouze jako uživatelé některé ze zapojených institucí. Účty, které aktuálně používají v rámci své školy, nejsou pro přihlášení do NDK-Covid funkční.

 

 

 

 

 

V prvním kroku vždy zkontrolujte, zda používáte aktuální přihlašovací jméno a heslo.


Ověřte si také, jestli jste při psaní uživatelského jména a hesla správně zadali např. malá/velká písmena, číslice, speciální znaky, které ve svém přihlašovacím jménu a hesle používáte.

V neposlední řadě se i podívejte, zda nemáte omylem např. zapnutou anglickou klávesnici nebo naopak vypnutou klávesnici numerickou.

Pokud jste si jisti, že se přihlašujete správnými údaji a problém může být někde jinde, např. v platnosti registrace či přestupcích spojených s vaším účtem, obraťte se na svou instituci a požádejte ji o ověření stavu vašeho čtenářského účtu.

 

Neúspěšné přihlášení přes eduID účtem NK ČR

nahoru

 

 

 

Moje instituce není při přihlášení v nabídce zapojených organizací

Nejprve kontaktujte administrátora identit ve své organizaci. Na stránkách NK ČR najdete seznam organizací, které mají do Národní digitální knihovny - Covid povolený přístup (více informací).

POZOR: Studenti a pedagogové vyšších odborných škol se mohou do NDK-Covid přihlásit pouze jako uživatelé některé ze zapojených institucí. Účty, které aktuálně používají v rámci své školy, nejsou pro přihlášení do NDK-Covid funkční.

 

 

nahoru


Aplikace Národní digitální knihovna - Covid se dlouho načítá

Doporučujeme vyzkoušet následující kroky v případě, že při práci s Národní digitální knihovnou - Covid narazíte na technické problémy:

Obecně platí, že vzhledem k enormnímu počtu uživatelů může docházet k celkovému zpomalení systému a jeho delší odezvě. Zkuste tedy vždy nejprve chvíli vyčkat.

 1. Pokud stránka, kterou chcete zobrazit, neodpovídá déle než 10 sekund, obnovte ji klávesou F5 nebo příslušnou ikonou v prohlížeči, který používáte. Obnovení stačí provést jednou, není nutné ho opakovat s odstupem několika málo sekund. 

 2. Jestliže se vám zdá, že se systém nechová standardně či tak, jak byste očekávali, vymažte cache používaného prohlížeče (Chrome, Firefox, Edge, Safari - Mac, mobilní zařízení).

 3. Pokud ani jeden z výše popsaných kroků nepomohl a Národní digitální knihovna - Covid se vám stále načítá extrémně dlouho, kontaktujte uživatelskou podporu na adrese kramerius5@nkp.cz.

Upozorňujeme, že IP adresám, z nichž dochází ke strojovému vytěžování aplikace Národní digitální knihovny - Covid, hrozí dočasné či přímo trvalé zablokování.

Tento způsob “využívání“ aplikace nepovažujeme za seriózní vůči držitelům práv ani vůči ostatním zájemcům o přístup k digitalizovaným dokumentům.

 

nahoru

Proč není u některých dokumentů možnost z nich tisknout, stáhnout PDF nebo zobrazit přepis textu?

Národní digitální knihovna - Covid obsahuje dokumenty s různou mírou dostupnosti a nabídkou služeb:

 • veřejné
 • neveřejné
 • díla nedostupná na trhu

Po přihlášení účtem některé z institucí s povoleným přístupem můžete v Národní digitální knihovně - Covid online číst všechny v ní obsažené dokumenty,.

U veřejných dokumentů najdete v levém panelu nad náhledy jednotlivých stránek ikony pro tisk, stažení v PDF nebo zobrazení přepisu textu. Tyto funkce jsou zablokované u dokumentů, které jsou označeny jako díla nedostupná na trhu nebo neveřejná díla. Tj. takové knihy, noviny, časopisy můžete pouze online číst.

Veřejné dílo s kompletní nabídkou pro tisk, stažení PDF nebo zobrazení přepisu textu:

NDK DNNT verejne


Dílo nedostupné na trhu, u něhož jsou tyto služby zablokované:

 

Neveřejné dílo, tisk, uložení PDF a další služby jsou zablokované:

NDK - nouzovy stav - neverejne

 

 

U obálek vyhledaných dokumentů vidím různé zámečky. Znamená to, že se k nim nedostanu?

Pro přístup k dokumentům, které jsou označeny zámečky, se musíte přihlásit do Národní digitální knihovny - Covid.

SymbolNDK DNNT zamek DNNT označuje tzv. díla nedostupná na trhu. Po přihlášení jsou dostupná pro čtení. Z těchto dokumentů není možné tisknout nebo stahovat PDF.

Symbol NDK DNNT zamek neverejne označuje tzv. neveřejná díla. V běžném režimu jsou dostupná pouze z počítačů v NK ČR, případně MZK. Během nouzového stavu a uzavření knihoven můžete po přihlášení mimořádně číst i tyto dokumenty. Ani u nich není povolený tisk, generování PDF a další podobné služby.

 

Jsem přihlášený do Národní digitální knihovny - Covid, ale nenačítají se mi jednotlivé digitalizované dokumenty

Pokud jste do digitální knihovny stále přihlášení, pak je možné, že po určité době neaktivity již vypršela platnost vašeho přihlášení, tzv. session. V takovém případě se jednotlivé digitalizované stránky již nezobrazují.

Zkuste nejprve řádně ukončit vaše přihlášení d kliknutím na odkaz Odhlásit se v pravém horním rohu a následně se do Národní digitální knihovny - Covid znovu přihlaste přes eduID nebo propojené identity.

 

Jste vydavatel a přejete si upravit přístup k digitálním kopiím svých knih?

Kontaktujte nás na e-mailu dnnt-seznam@nkp.cz.

02.11.2020