Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - titulní strana Dostupnost online služeb od 6. března 2021

Dostupnost online služeb od 6. března 2021

Vážení čtenáři,

Národní knihovna ČR se rozhodla podpořit vládní nařízení zaměřená na omezení kontaktů a pohybu osob, která byla formulována prostřednictvím Usnesení Vlády ČR č. 216 ze dne 26. 2. 2021, a bude od soboty 6. 3. 2021 do odvolání uzavřena.

Výdejní okénko NK ČR bude otevřeno do pátku 5. 3. 2021, 18:00. Nové objednávky bude možné zadávat v online katalogu NK ČR do pátku 5. 3.2021, 12:00. Věříme, že provoz výpůjčních služeb NK ČR bude možné obnovit v nejbližší možné době. Stávající rezervace budou připraveny k vyzvednutí ještě týden po znovuotevření knihovny. Průběžně bude též během uzavření NK ČR prodlužována platnost registrací a stávajících výpůjček (kromě těch, které jsou vymáhány advokátní a soudní cestou).

Po dobu uzavření NK ČR zůstávají k dispozici digitalizované dokumenty v rámci Národní digitální knihovny-Covid, registrovaní čtenáři též mohou prostřednictvím online katalogu navrhnout vybrané dokumenty k digitalizaci. Využít bude možné i další vybrané služby (viz níže).

E-mailové kontakty na specializované studovny a jednotlivé služby jsou uvedeny na webových stránkách Národní knihovny.

Děkujeme za pochopení


Služby a zdroje dostupné online od 6. 3. 2021

Národní digitální knihovna - Covid
Během uzavření NK ČR mohou registrovaní uživatelé NK ČR i nadále až do 30. 6. 2021 využívat přístup k digitalizovaným dokumentům v Národní digitální knihovně - Covid.

Přístup k databázím a plným textům českých a zahraničních dokumentů a multivyhledávač EDS
Bez omezení zůstávají přístupné české a zahraniční databáze, k nimž NK ČR pro své čtenáře předplácí přístup. Naprostá většina těchto zdrojů je dostupná též vzdáleně. Pro registrované i neregistrované uživatele nabízíme multivyhledávač EDS, který umožňuje prostřednictvím jednoho rozhraní prohledávat většinu z těchto předplacených databází.

Návrhy na digitalizaci
U části dokumentů, které zatím nebyly digitalizovány, je možné prostřednictvím online katalogu NK ČR o jejich digitalizaci požádat. Navrhnout dokument k digitalizaci mohou registrovaní uživatelé NK ČR, a to v rozsahu 5 svazků za měsíc. Podmínkou pro digitalizaci je mimo jiné i vhodný fyzický stav dokumentu. Digitalizované dokumenty se následně stávají součástí Národní digitální knihovny. Více informací k této službě naleznete na https://www.nkp.cz/sluzby/chci-sluzbu/navrhnout-k-digitalizaci.


V provozu budou od soboty 6. 3. 2021 i nadále následující služby:


V omezeném režimu (prodloužené lhůty) jsou poskytovány následující služby:


Zajištění dostupnosti online zdrojů
NK ČR:

 

02.03.2021, HOLAN