Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - titulní strana Jubilejní výstava betlémů v Klementinu

Jubilejní výstava betlémů v Klementinu

Jedinečná výstava betlémů, která se koná pouze jednou za sto let, se v sobotu 25. listopadu otevřela v Galerii Klementinum. Návštěvníci  mohou mimo jiné zhlédnouta třímetrový vyřezávaný mechanický betlém, který byl vytvořen speciálně pro tuto výstavu.

„Jubilejní výstava betlémů je českým příspěvkem k celosvětovým oslavám 800. výročí postavení prvního betléma Františkem z Assisi a koná se jednou za 100 let. Navazuje tak na Jubilejní výstavu z roku1923, která se rovněž uskutečnila v Klementinu, a prezentuje výběr z děl nejlepších současných českých betlemářů. Exponáty byly na výstavu vybírány tak, aby představily betlemáře ze všech regionů ČR a také co nejširší sortiment materiálů a použitých technologií. Proto jsou vystavené betlémy velmi rozdílné, i když zobrazují ve své podstatě jen jednu scénu – narození Ježíška,“ vysvětluje Vladimír Glaser, předseda Spolku českých betlemářů.

Speciálně pro tuto výstavu byl také vytvořen třímetrový vyřezávaný mechanický „Jubilejní betlém“. Scéna je umístěna na Kampu v roce 1906. „Návštěvníci si tak mohou prohlédnout jedinečné panorama Malé Strany a mezi darovníky lze najít i několik osobností té doby. Zajímavý je i příjezd Tří králů na lodi po Vltavě. Na vytváření betlému se podílely více než tři desítky výtvarníků,“ dodává Glaser.

Výstavu připravil Spolek českých betlemářů ve spolupráci s Národní knihovnou ČR a bude v Klementinu otevřena od 25. listopadu do 7. ledna 2024 (mimo 24. a 25. prosince). Součástí výstavy je doprovodný program, který nabízí komentované prohlídky a živé ukázky tvorby betlémů. Pro děti je připraven dětský betlém a pro všechny strom přání a kvíz o ceny.

Detailní informace, týkající se otevírací doby, vstupného a doprovodného programu najdete na webu Jubilejní výstava betlémů v Klementinu.
Registrace pro školy: spolekbetlemaru@gmail.com, m. 602614170

Jubilejní výstava betlémů v Klementinu
25. 11. 2023 – 7. 1. 2024 | po–ne
(mimo 24. a 25. 12. 2023)
10.00–18.00 | Galerie Klementinum | 60/120 Kč - detailní informace o vstupném a rezervacích pro školy

21.12.2023, HOLAN
E-zpravodaj Facebook Twitter Instagram Youtube