Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality Změny ve studovnách od 29. 5. 2023

Změny ve studovnách od 29. 5. 2023

Možnost prodloužit si rezervaci ve studovnách online, změna rezervační lhůty na 14 kalendářních dnů nebo upozornění na konec rezervace e-mailem. To jsou novinky, které od 29. května 2023 zavádí studovny Národní knihovny ČR.

„Změny se týkají Všeobecné studovny, Studovny společenských a přírodních věd a Studovny periodik,“ říká ředitelka Odboru služeb Karolína Košťálová. V současné době mají všechny dokumenty rezervované pro jednoho uživatele ve Všeobecné studovně stejnou lhůtu, kdy rezervace končí. „Rezervace nyní zadáváme ručně. Znamená to, že když si uživatel objedná další dokument do Všeobecné studovny, rezervační lhůta celé jeho objednávky je automaticky 7 dnů od chvíle, kdy ze skladu přišla poslední objednaná kniha. Nově si uživatelé budou pro každý rezervovaný dokument sami rozhodovat, jestli si chtějí jeho rezervaci prodloužit nebo už ho nepotřebují. Může se tedy stát, že v jejich seznamu objednaných dokumentů bude např. jeden dokument do 30. 6., druhý do 10. 7., třetí do 12. 7. Samozřejmě si ve svém čtenářském kontě budou moci všechny rezervace prodloužit najednou, nemusejí to dělat u každé rezervace individuálně,“ vysvětluje novou službu Karolína Košťálová.

Výhodou online komunikace je možnost prodloužení ve svém čtenářském kontě bez kontaktování knihovny e-mailem nebo telefonicky. Stejný systém už řadu let funguje u absenčních výpůjček knih a dalších dokumentů.

Nově také čtenáři budou upozorněni prostřednictvím e-mailu, že se blíží konec rezervační lhůty dokumentů ve výše zmíněných studovnách. „Pokud konkrétní dokument chce čtenář dále studovat a nemá o něj zájem jiný uživatel, může si rezervační lhůtu opět prodloužit,“ uzavírá Karolína Košťálová.

FAQ

Jak si mohu prodloužit rezervaci ve studovně?

Rezervaci ve studovně si můžete prodloužit sami po přihlášení do svého čtenářského konta v bázi NKC, stejně jako u absenčních výpůjček. Do čtenářského konta se přihlásíte pomocí údajů na Vašem čtenářském průkazu, pokud jste si své heslo již nezměnili.

Jak dlouho je dokument ve studovně připraven k vypůjčení?

Rezervovaný dokument je připraven k vypůjčení 14 kalendářních dnů od expedice nebo od posledního prodloužení. Dobu rezervace si můžete prodlužovat i opakovaně.

Jak se dozvím, že mi brzy vyprší lhůta rezervace?

O tom, že Vám v blízké době vyprší lhůta rezervovaných dokumentů ve studovně, Vás budeme informovat prostřednictvím e-mailu, pokud jste jej uvedl/a při registraci.

Proč mi nejde rezervace ve studovně prodloužit?

Pokud Vaši rezervaci nelze prodloužit, zkontrolujte, prosím, zda se nejedná o některou z uvedených příčin:

  • na svém čtenářském kontě máte výpůjčku či rezervaci, u které již lhůta rezervace uplynula,
  • dokument je požadován dalším čtenářem,
  • platnost Vašeho čtenářského průkazu je kratší než 14 dnů.

Kam se mohu obrátit v případě, že potřebuji zjistit cokoli o mých rezervacích ve studovně?

12.06.2023, HOLAN
E-zpravodaj Facebook Twitter Instagram Youtube