logo-tk2.jpg (5404 bytes)

Týden knihoven - výběr z ohlasů v tisku

Název: Amnestie byla vyhlášena i v dalších knihovnách
Zdroj: Boleslavský deník
Datum: 20.10.1999
Podtitulek: ŠANCE PRO ČTENÁŘE / Kulturní akce, výstavy a soutěže trvají do konce tohoto týdne.
Autor: brz
Rubrika: Zpravodajství Mladoboleslavska

Mladoboleslavsko - Zapomnětliví čtenáři několika dalších knihoven na okrese, v Dobrovici, Kosmonosích a v Mnichově Hradišti, mají až do konce tohoto týdne možnost využít "amnestie" vyhlášené v rámci celostátní akce Týden knihoven 1999. Přijdou-li v této době do knihovny, bude jim odpuštěna sankce za prodlení. Připraveny jsou i kulturní akce. Knihovna v Benátkách nad Jizerou připravila besedy s kreslením pro žáky prvních až třetích tříd. V Dobrovici se děti zapojují do literární soutěže Z pohádky do pohádky. Kromě toho zde nabízejí prodejní výstavu nových knih a prodej knih vyřazených. V Kosmonosích připravili soutěž pro děti a výstavku muzejních exemplářů knihovního fondu. Mnichovohradišťská knihovna nabízí opět soutěž pro děti, prodej vyřazených knih i gramodesek a do konce týdne se lze bezplatně přihlásit do obou oddělení knihovny. V rámci Týdne knihoven nabízí Knihovna města Mladá Boleslav do pátku 22. října kromě amnestie a dalších akcí, o nichž BD informoval čtenáře včera, výstavu s názvem Neziskové organizace našeho regionu se představují. Výstava je instalována ve vstupních prostorách Regionálního informačního střediska a lze ji navštívit do pátku v době od 9 do 18 hodin.
brz





Název: Jan Burian: Veřejná knihovna, královna mezi veřejnými domy
Zdroj: Chebský deník
Datum: 20.10.1999
Podtitulek: KULTURA/ Knihovnictví propagovala i výprava z "Valašského království"
Autor: ROMANA NÁJEMNÍKOVÁ

PRAHA/CHEB - Happeningu k zahájení Týdne knihoven (18.-24. října), který se konal v pondělí na Staroměstském náměstí v Praze, se zúčastnili také knihovníci z Chebska. Jak uvedla Marie Mudrová z Okresní knihovny v Chebu, pobavili aktéři z celé ČR domácí i návštěvníky hlavního města scénkami z historie knihovnictví. Například se zde v deseti stupních nad nulou procházela spoře oděná Kleopatra, jako připomínka alexandrijské doby, dokazovala se pravost Zelenohorských rukopisů a hovořilo se o vzniku Trajánské kroniky vytištěné v Plzni. Postupně se došlo až do současnosti, kdy se představil elektronický časopis Ikaros, či se po citátu z Cyrana z Bergeracu tasili CD romy. Z Valašského království dorazil celý autobus, který vedle kostýmovaných Valachů vezl i křížaly a slivovici.
"Na transparentech se objevila řada svižných hesel, jako: Nudí vás tváře vašich blízkých? V knihovně je nenajdete. Nebo: V knihách stojí všechno. Či: Ministr kultury vzkazuje, čtení prospívá zdraví. Líbilo se ale i to naše: Z duševní potravy obezita nehrozí," informovala dále M. Mudrová s tím, že velký úspěch mělo také motto celé akce, věnované známým písničkářem Janem Burianem: Veřejná knihovna, královna mezi veřejnými domy.
Jak ještě M. Mudrová doplnila, jednají knihovníci na celorepublikové bázi také o tom, jak nezaspat dobu. "Na posledním setkání v Kroměříži zaznělo, že bychom mohli jít takzvanou severskou cestou, kdy by se knihovny staly jakýmisi informačními centry. O to, že by napříště knihy existovaly jen na Internetu, ale obavy nemám. Internet je sice úžasné médium, knihy ale přece nepřinášejí jen informace."

[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]



Název: Knihovny jsou víc národním znakem než vepřo, knedlo, zelo
Zdroj: Noviny Vysočiny
Datum: 20.10.1999
Podtitulek: OCENĚNÍ / Šestnáct dobrovolných knihovníků a knihovnic včera převzalo titul Knihovna roku 1999, výstava ve vestibulu staré radnice dokumentuje jejich činnost.
Autor: IVETA STEJSKALOVÁ

Havlíčkův Brod - U příležitosti Týdne knihoven se včera na staré radnici konala Malá knihovnická slavnost.
Ze 129 místních lidových knihoven bylo vybráno šestnáct nejlepších a jejich zástupci zde převzali ocenění Knihovna roku 1999.
"Moc mě ta cena těší, ale rozhodně to nedělám kvůli uznání. Knihy jsou mým celoživotním koníčkem a mám radost, když lidé, a hlavně děti, často chodí do knihovny, kterou nám obec tak pěkně upravila," říká Jiřina Beránková z Chrtníče, která je dobrovolnou knihovnicí více než dvacet let.
Zajímavou myšlenku vyslovil při zahájení senátor Petr Pithart, který před revolucí v roce 1989 pracoval jako knihovník na bohoslovecké fakultě v Praze:
"Knihovníci a hasiči jsou těmi, kdo střeží bohatství českého národa. Hasiči to hmotné a knihovníci duchovní. Těm prvním bych přál co nejméně práce a knihovníkům jí naopak přeji co nejvíce." Dodal, že v porovnání se světem má Česká republika tolik knihoven, že se jí může rovnat jen málokdo.
"Síť veřejných knihoven je českou specialitou možná víc než vepřo, knedlo, zelo," řekl doslova.
"Přestože jde informační technika mílovými kroky kupředu, není se třeba obávat, že vyřadí knihu z lidského života," zaznělo shodně z úst všech mluvčích. Tištěná produkce neklesá. Zdálo by se sice, že počítače usnadní knihovníkům práci, ale v podstatě je čeká větší tlak. Do roku 2002 by totiž měly být všechny knihovny napojeny na Internet a podle záměrů státní informační politiky by to byly právě ony, kdo by zpřístupnil občanům informace o státní správě a samosprávě.
[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]


Název: Knihovny se pokoušejí získat zpět půjčené tituly
Zdroj: Mělnický deník
Datum: 20.10.1999
Podtitulek: AMNESTIE / V Neratovicích rozeslali zhruba stovku upomínek neukázněným čtenářům.
Autor: pas
Rubrika: Mělnicko

Neratovice - V rámci celorepublikového Týdne knihoven se tato zařízení pokoušejí získat zpět rozpůjčované výtisky, s nimiž se mnohým neukázněným nechce přijít. Zvolila proto cestu maximální vstřícnosti, kdy v rámci tzv. amnestie může kdokoliv s knížkami přijít a vrátit je bez jakéhokoliv postihu. "Samozřejmě, že hlavním účelem akce je získat knihy zpět. Pořizování nových stojí nemalé peníze a mnohé tituly se shánějí dost obtížně," říká ředitelka neratovické městské knihovny Marcela Kesslerová a ujišťuje, že se hříšníci nemají čeho obávat. "Ještě jim poděkujeme," dodala. K otázce na počet knížek mezi nepořádnými ředitelka uvedla, že knihovna v poslední době rozeslala asi stovku upomínek. "Rozhodně nejde o stovky nebo snad tisíce knih," doplnila Marcela Kesslerová. K Týdnu knihoven v Neratovicích uspořádali i výstavu výtvarných prací dětí z mateřských škol, která nese název "Práce s knihou".
pas



Název: Týden knihoven byl zahájen happeningem v Praze
Zdroj: Domažlický deník
Datum: 20.10.1999
Podtitulek: TÉMA TÝDNE/ Domažlická výprava z knihovny B. Němcové se na Staroměstském náměstí představila živým obrazem libri prohibity v českých zemích
Autor: PETRA ODVODYOVÁ

DOMAŽLICE - Mgr. Jana Čechová, ředitelka Městské knihovny B. Němcové v Domažlicích, se společně s desítkami dalších ředitelů, ředitelek, knihovnic a knihovníků zúčastnila pondělního knihovnického happeningu v Praze.
"Se mnou jela Hana Lukešová a vezla nás Míla Forstová z Okresního střediska knihovnických služeb," začíná vyprávění J. Čechová. Na Staroměstské náměstí v Praze se v pravé poledne dostavilo okolo sedmi set účastníků z celé ČR. Ti se představili v živých obrazech z dějin knihy, písma a knihovnictví.
"Naše knihovna si připravila živý obraz libry prohibity v českých zemích. Na papírovou maketu postavy jsme sepsali všechny knihy, které byly vyřazeny z naší knihovny a posléze zničeny. Komentátorka Zlata Houšková z Národní knihovny tento nápad vyzvedla. I když se tomu lidé usmívali, byla v úsměvu cítit realita," dodává Jana Čechová.
Jak dále ředitelka dodává, krásný živý obraz si připravila knihovna z Liberce. "Tamější knihovníci vystoupili s dějinami knihy od neolitu až do středověku. Neolitského spisovalele představovala dáma oděná v kůži, šla naboso a tesala knihu do kamene. Další byl Asyřan, který nesl hliněné destičky," popisuje J. Čechová. Na happeningu mohli návštěvníci zhlédnout knihovnice první republiky, šedé myšky socialismu a kostýmy z doby národního obrození a Koniášovy doby. Novodobý věk byl vyjádřen internetovou sítí, do které se vkrádal vir. V přátelské atmosféře Valaši nabízeli slivovici a Hanáci nalévali z koštýřů víno.
"Myslím, že to byla pěkná a úspěšná akce. Ze Staroměstského náměstí se všichni přesunuli do areálu Národní knihovny a dále do Klementina, kde se konal koncert. Pokud z této akce vznikne tradice, máme již nápad na příští rok. Přemýšleli jsme o představení chodských krojů a dudáka. Někoho bychom také převlékli za Boženu Němcovou a Karla Havlíčka Borovského," dodává nadšeně mgr. Jana Čechová.

[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]





back.GIF (463 bytes)