Národní knihovna České republiky

  • na webu
  • v katalogu
  • eds katalog
Nacházíte se zde: Úvod O knihovně Projekty a programy Národní aplikační projekty

Národní aplikační projekty 2012

Program Veřejné informační služby knihoven (VISK) 

Všechny projekty v jednotlivých podprogramech jsou jednoleté. Tyto projekty se týkají podpory konkrétních činností knihoven v oblasti vzdělávání, provozu digitálních knihoven, produkce digitálních dat (retrospektivní konverze katalogů, digitalizace sbírek), provozu informačních portálů, přístupu k digitálním zdrojům a provozu Souborného katalogu ČR. Národní knihovna ČR se pravidelně účastní VISK za účelem podpory svých základních činností.

VISK 1
Koordinační centrum programu VISK
Odpovědný pracovník: Vít Richter
URL: http://visk.nkp.cz/

Koordinační centrum programu VISK zajišťovalo veškeré odborné, organizační a koordinační činnosti související s realizací celého programu VISK. V návaznosti na program VISK 3 byla zajištěna koordinace s Projektem internetizace knihoven, který realizuje Ministerstvo vnitra ČR.

VISK 2
Kurzy základní informační gramotnosti
Odpovědný pracovník: Eva Dostálková
URL: http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=04_Vzd/03_OV_Akce/01_kurzy.htm

V rámci kurzů získávají frekventanti znalosti a dovednosti v rozsahu European Computer Driving Licence jako minimálního standardu vzdělání v oblasti práce s informačními a komunikačními technologiemi i pokročilé kompetence v oblasti počítačové a informační gramotnosti.

VISK 4
Zabezpečení provozu a správy Digitální knihovny Národní knihovny České republiky
Odpovědný pracovník: Tomáš Svoboda

Poskytnuté finanční zdroje umožnily splnit hlavní cíl projektu – zajistit síťovou konektivitu nezbytnou pro provoz a poskytování služeb centrálního datového úložiště. Jde v souhrnu o 12 Gbps ethernetové WAN (spojení s vnějším světem) konektivity a 16 Gbps SAN (uvnitř Národní knihovny) konektivity. Služby byly poskytovány nepřetržitě s naměřenou spolehlivostí lepší než 99,9 %. Dále byly hrazeny servisní činnosti k aplikacím Kramerius a Registr digitalizace a podpora naší účasti v organizaci IIPC, zabývající se archivací webu.

Zabezpečení provozu a správy digitální knihovny Manuscriptorium
Odpovědný pracovník: Zdeněk Uhlíř 

Podpora umožnila zabezpečit základní provoz digitální knihovny Manuscriptorium. Vzhledem ke snížení dotace byl obrazová databanka přemístěna do Národní knihovny ČR.

VISK 5
Retrospektivní konverze Generálního katalogu Univerzálního knihovního fondu Národní knihovny České republiky
Odpovědný pracovník: Nataša Mikšovská 

Cílem projektu byl předvýběr a příprava 58 300 záznamů tisků. Záznamy byly připraveny pro další etapu retrokonverze. Zároveň mělo být zpracováno 27 000 nových záznamů do formátu MARC 21. Vzhledem ke snížení dotace bylo zpracováno jen cca 21 700 záznamů, které byly zpřístupněny v bázi NKC a předány do Souborného katalogu ČR.

Rekatalogizace starých tisků uložených v Oddělení rukopisů a starých tisků Národní knihovny České republiky
Odpovědný pracovník: Alena Smítková

Byly aktualizovány záznamy z Generálního katalogu I s knihou v ruce. Do jednotné báze STT bylo v roce 2012 doplněno 2 700 nových záznamů.

Retrospektivní katalogizace periodik vydávaných na území ČR z fondů Národní knihovny České republiky
Odpovědný pracovník: Edita Lichtenbergová

Cílem projektu je obohatit elektronický katalog Národní knihovny ČR, a tím zároveň databázi České národní bibliografie (ČNB) o dosud nezpracované záznamy periodik české provenience z období převážně před rokem 1945. Bylo vytvořeno 1 700 nových záznamů, zároveň proběhla revize záznamů souvisejících titulů.

VISK 6
Digitalizace historických dokumentů Národní knihovny České republiky 2010
Odpovědný pracovník: Zdeněk Uhlíř
URL: http://www.manuscriptorium.eu

V roce 2012 byly v rámci VISK 6 z fondu Národní knihovny ČR zdigitalizovány 62 dokumenty (tj. 17 143 stran).

Digitalizace vzácných historických rukopisů a tisků z fondu Hudebního oddělení Národní knihovny České republiky
Odpovědný pracovník: Šárka Handlová
URL: http://www.manuscriptorium.eu

V roce 2012 bylo v rámci VISK 6 z fondu Hudebního oddělení Národní knihovny ČR digitalizováno 47 dokumentů. Digitalizované hudebniny jsou propojené se záznamem mezinárodního soupisu hudebních pramenů RISM a specializovaným badatelům užívajícím tuto databázi dostupné ke studiu.

VISK 7
Analytické zpracování periodických titulů a konzervační ošetření dokumentů reformátovaných v podprogramu VISK 7
Odpovědný pracovník: Jiří Polišenský
URL: http://kramerius.nkp.cz

Národní knihovna ČR (NK ČR) vzhledem ke své úloze v národním programu ochranného reformátování a digitálního zpřístupnění dokumentů Kramerius usiluje o digitalizaci ohrožených a čtenářsky frekventovaných dokumentů, zároveň se však snaží zachránit vlastní fyzické dokumenty. Pro jiné zúčastněné knihovny jsou v rámci tohoto programu a koordinované spolupráce poskytovány služby, které si z ekonomických, personálních nebo odborných důvodů nemohou zajistit samy. K zajištění technické podpory pro zúčastněné paměťové instituce bylo třeba udržovat mikrografická a skenovací zařízení. Pracovníci NK ČR se věnovali i dalším činnostem, například systematickému doplňování chybějících a poškozených částí dokumentů, které byly reformátovány v dřívějších letech, či ukládání ohrožených dokumentů do individuálních ochranných obalů z archivní lepenky, což je činnost, kterou NK ČR dlouhodobě propaguje jako významnou součást komplexního procesu ochranného reformátování. V rámci podprogramu VISK 7 NK ČR tyto obaly pro zúčastněné instituce rovněž vyrábí, neboť není k dispozici srovnatelná komerční nabídka. Pracovníci NK ČR vyrobili ochranné obaly také na své dříve reformátované tituly, u nichž bylo nutné zajistit optimální uchování papírových dokumentů. V rámci výroby ochranných obalů tak bylo v roce 2012 vyrobeno celkem 3 315 ochranných obalů z lepenky archivních kvalit pro paměťové instituce realizující projekt VISK 7. Významnou položkou dotace byly prostředky na analytické zpracování periodických titulů na úroveň článků. V rámci projektu tak bylo digitalizováno a zpracováno téměř 55 tisíc stran titulů z roku 2012. Kromě toho byla doplněna některá chybějící čísla titulů z roku 2011 a část i z roku 2010 za účelem kompletnosti jednotlivých periodik. Digitalizace titulů proběhla dle nejnovějších standardů vytvořených NK ČR.

VISK 8
Zajištění provozu Jednotné informační brány v celonárodním měřítku, zpřístupnění informačních zdrojů Národní knihovny České republiky a českých webových zdrojů
Odpovědný pracovník: Edita Lichtenbergová
URL: http://www.jib.cz, http://info.jib.cz

V rámci projektu byla v roce 2012 rozšířena nabídka zdrojů a možnost autentizace k licencovaným zdrojům NK ČR pomocí Shibboleth. V průběhu roku byly integrovány v rámci ANL+ různé zdroje zachycující články publikované ve vybraných českých periodikách. Kromě metadat a náhledů byly knihovnám v České republice, které se k projektu v roce 2012 připojily, v rámci experimentálního provozu k dispozici i plné texty.

Multilicenční zpřístupnění českých elektronických informačních zdrojů
Odpovědný pracovník: Hana Nová
URL: http://visk.nkp.cz/VISK8A.htm
V rámci řešení projektu byla v roce 2012 rozšířena nabídka českých informačních zdrojů o databázi MediaSearch firmy NEWTON Media; o přístup požádalo osm knihoven. Pokračovalo zajištění služby přístupu do Mediální databáze firmy Anopress (53 knihoven) a databáze právních informací ASPI firmy WoltersKluwer (30 knihoven).

VISK 9
Rozvoj CASLIN Souborného katalogu ČR
Odpovědný pracovník: Eva Svobodová
URL: http://skc.nkp.cz nebo http://www.caslin.cz

Na konci roku 2012 obsahovala báze Souborného katalogu ČR (SK ČR) 5 141 811 záznamů (což je o cca 365 000 záznamů více než v roce 2011). Z toho bylo 153 731 seriálů, 119 378 starých tisků a 300 229 speciálních druhů dokumentů. SK ČR je přístupný na adrese http://skc.nkp.cz/ a bližší informace o něm na adrese http://www.caslin.cz/. Webové stránky SK ČR navštívilo v roce 2012 průměrně 45 200 uživatelů měsíčně, což je cca o 4 000 uživatelů měsíčně více než v roce 2011. K 31. prosinci 2012 bylo v prostředí SK ČR odesláno 8 623 objednávek MVS.
V SK ČR mají běžní uživatelé možnost pohodlně a spolehlivě vyhledávat záznamy a z vyhledaných záznamů se propojit:

  • do báze národních autorit (např. pro ověření autoritní podoby původce díla), což podstatně přispělo ke zvýšení využívání souborů národních autorit, a tím i k zúročení jak finančních prostředků, tak práce, která je do budování této báze vkládána;
  • do báze Adresáře knihoven a informačních institucí (pro ověření adresy odběratele);
  • do výpůjčního systému jednotlivých vlastníků dokumentů, pokud knihovna dodala příslušný odkaz do své báze (pro ověření aktuálního stavu exempláře, popř. jeho objednání);
  • k digitální kopii dokumentu, pokud byla vytvořena v rámci projektu Kramerius, nebo k plnému textu dokumentu nebo jeho části, pokud je volně dostupný na Google Books Search, popřípadě k dalším souvisejícím informacím.

V SK ČR se též zobrazuje obálka dokumentu, pokud je dostupná na „Obálkovém serveru“ (http://www.obalkyknih.cz/), a obsah dokumentu. V záznamech SK ČR je možno zobrazit citaci dokumentu a také zobrazit dodávající knihovny na mapě. Běžně je využívána možnost přebírat záznamy ze SK ČR prostřednictvím protokolu Z 39.50. Knihovny mají též možnost stahovat soubory záznamů, ke kterým je připojena jejich sigla i přes webové rozhraní. Nově mají uživatelé možnost vidět nejčastěji vyhledávané dokumenty v SK ČR (statistika se aktualizuje každý týden).

Kooperativní tvorba a využívání souborů národních autorit
Odpovědný pracovník: Zdeněk Bartl
URL: http://aut.nkp.cz
Portál Národní autority: http://autority.nkp.cz

Cílem projektu je zapojit české knihovny do kooperativní tvorby a využívání souborů národních autorit a napomoci podstatné racionalizaci zpracovatelského procesu v knihovnách. Do kooperace je zapojeno více jak 100 knihoven (krajských, veřejných i odborných, muzejních a knihoven galerií). Báze národních autorit zpřístupňuje všechny druhy autorit, které jsou přístupné na adrese http://aut.nkp.cz..

26.04.2013
Archiv

2011
2010

E-zpravodaj Facebook Twitter Instagram Youtube